Tilaajille

Po­ti­las­tie­to­jär­jes­tel­mä Eskon myynti he­rät­tää huolta lää­kä­reis­sä – Poh­teel­la us­ko­taan uuden omis­ta­jan vah­vis­ta­van ke­hit­tä­mi­sen re­surs­se­ja

Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen aluehallituksen päätös potilastietojärjestelmänsä Esko Systemsin osakkeiden myynnistä herättää kysymyksiä.

OYSin lääkäri Timo Tuovinen kertoo saaneensa kollegoiltaan paljon palautetta päätöksestä. Tuovinen toimii Lääkäriliiton piiriylilääkärinä eli liiton edustajana Pohjois-Suomen alueella.

– Lääkärit ovat huolissaan tärkeimmän työvälineensä tulevaisuudesta, Tuovinen tiivistää.

Tuovinen korostaa, että terveydenhuollon tietojärjestelmät siirtävät valtavia määriä tietoa ja järjestelmän toimiminen on kirjaimellisesti elämän ja kuoleman kysymys. Virheet voivat aiheuttaa jopa vaaratilanteita hoidossa.

– Nyt kysytään, mitä järjestelmälle tapahtuu, kun se joudutaan kilpailuttamaan. Ja mitä kilpailuttaminen tarkoittaa.

Tuovinen tarkastelee asiaa myös digitaalisen terveyden dosenttina. Hän muistuttaa, että Esko on pärjännyt vertailuissa erittäin hyvin. Loppuvuonna 2025 viidettä kertaa toteutetussa potilastietojärjestelmiä koskevassa kyselytutkimuksessa Esko sai tutkimuksen parhaan arvosanan.

– Yksi syy, miksi Esko on pärjännyt niin hyvin, on se, että sitä on tehty yhteistyössä loppukäyttäjien kanssa. Vielä in house -yhtiössäkin on onnistuttu pitämään yhdessä tekemisen taso, Tuovinen kertoo.

Nyt Eskon kehittämisessä pitkään tekemisissä olleet ovat huolissaan siitä, mitä järjestelmälle ja sen kehittämiselle tapahtuu. Tuovinen pitää Eskon jo 30 vuotta jatkunutta kehittämistä poikkeuksellisena pioneerityönä.

Tuovinen kritisoi myös sitä, että tieto myynnistä tuli yllättäen, mitään valmistelumateriaaleja ei ole saatavilla ja myynnin vaikutusta on vaikea arvioida.

Pohteen hyvinvointialuejohtaja Ilkka Luoma kertoo, ettei Pohde ole luopumassa Esko-järjestelmästä.
Pohteen hyvinvointialuejohtaja Ilkka Luoma kertoo, ettei Pohde ole luopumassa Esko-järjestelmästä.
Kuva: Mikko Halvari

Pohteen hyvinvointialuejohtaja Ilkka Luoma pitää huolia ylimitoitettuina.

– Tarkoitus ei ole, että olisimme luopumassa Esko-järjestelmästä tai sen jatkokehityksestä, Luoma toteaa.

– Tulemme määrittelemään tarjouspyyntöasiakirjat siten, että ostajalle syntyy intressi ja velvoite jatkojalostaa järjestelmää. Pohteen intresseissä on se, ettei meillä olisi edessä järjestelmävaihdos, hän lisää.

Osana palvelusopimusta yhtiön tuleva omistaja sitoutuu ylläpitämään ja kehittämään järjestelmää vähintään kymmenen vuoden ajan. Tämän tarkoituksena on välttää se tunnistettu riski, että joku haluaisi ostaa Eskon tarkoituksenaan saada se pois markkinoilta, jolloin Esko jäisi Pohteella pois käytöstä.

Luoma korostaa, ettei voi paljastaa tarjouspyyntöön liittyviä yksityiskohtia ennen kuin aluehallitus on hyväksynyt tarjouspyyntöasiakirjat helmikuun kokouksessaan.

Nykyisessä toimintaympäristössä hyvinvointialueen omistaman in house -yhtiön mahdollisuudet laajentua ja hankkia uutta asiakaskuntaa ovat Luoman mukaan rajalliset.

Luoma kertoo järjestelmän kehittämiseen tarvittavia entistä vahvempia resursseja, mutta niitä on in house -yhtiönä vaikea saavuttaa nykyisellä asiakasvolyymilla.

Markkinoilla toimivaksi yhtiötä ei hyvinvointialueen omistuksessa voi käytännössä muuttaa, sillä hyvinvointialue voi lain mukaan harjoittaa markkinoilla vain vähäriskistä liiketoimintaa. In house -yhtiönä taas kilpailutuksiin ei voi osallistua markkinoilla olevien yhtiöiden tapaan.

– Me emme voi muuntaa Eskoa avoimilla markkinoilla toimivaksi lainsäädännön rajoitteen vuoksi, mutta uusi omistaja voi hankkia enemmän liikevaihtoa ja asiakkuuksia, Luoma kertoo.

Ratkaisuksi on siis nähty yhtiön myynti tietyin ehdoin. Vaikka ostaja on velvoitettu ylläpitämään Eskoa, Luoma kertoo Pohteella uskottavan kaupan mahdollisuuteen.

– Ostaja ostaa immateriaalioikeudet, asiantuntevaa henkilökuntaa ja pohjaliikevaihdon kymmenen vuoden sopimuksen myötä, Luoma luettelee kilpailutuksessa tarjolla olevaa kokonaisuutta.

Ilmoita asiavirheestä