Suomen Posti Oyj ja Elisa-konserniin kuuluva Kolumbus Oy ovat sopineet yhteistyöstä, jonka tavoitteena on parantaa sähköistä kauppaa käyvien yritysten toimintaedellytyksiä.
Yhteistyö tarkoittaa muun muassa sitä, että Kolumbuksen verkkokauppapalveluja käyttävät yritykset voivat halutessaan liittää palveluun Postin logistisia tilaus-toimitus -palveluja, joissa Posti voi huolehtia tavaran tilaamiseen, varastointiin, toimitukseen ja laskutukseen liittyvät toiminnot.
Kolumbus tuo yhteistyöhön osaamisensa sähköisistä kauppapaikoista ja tarjoaa asiakkailleen sähköisen kaupankäynnin ratkaisuissa mahdollisuuden käyttää Postin logistiikkaa.
Kauppias voi halutessaan sijoittaa verkossa myytävien tuotteidensa varaston Postin palveluvarastoon, josta ne toimitetaan automaattisesti tilaajalle.
Näin verkkokauppias voi keskittyä aiempaa enemmän tuotteisiinsa ja asiakkaisiinsa.
Suomen Gallup Webin syksyn 2001 Online Shopping -tutkimuksen mukaan suomalaiset ovat entistä kiinnostuneempia verkko-ostamisesta myös ostosten koko on kasvanut. Tyypillinen suomalaisen tekemä verkko-ostos on nykyisin 250-350 markan arvoinen.