Pörssi lähti nou­su­kii­toon - JOT nou­sus­sa

Helsingin pörssi intoutui maanantaina nousukiitoon maailman muiden pörssien siivellä.Hex-yleisindeksi oli 4,15 prosentin nousussa noin kello 12.

Helsingin pörssi intoutui maanantaina nousukiitoon maailman muiden pörssien siivellä. Hex-yleisindeksi oli 4,15 prosentin nousussa noin kello 12.30, ja painorajoitettu portfolioindeksikin oli kohonnut 1,9 prosenttia.

Hexin pisteluku oli 8 514,79.

Nousukiidon takana oli jälleen Nokia, joka petrasi kurssiaan 5,73 prosenttia 25,83 euroon. Hexin kohoaminen ei kuitenkaan ollut pelkästään Nokian varassa, vaan peräti 76 osaketta oli noussut aamun aikana ja vain 18 laskenut.

Investointisektoria lukuunottamatta kaikki toimialat olivat plussalla, vahvimmin tele- ja elektroniikkaosakkeet, joiden nousuprosentti oli 5,16.

Myös metsäyhtiöt osoittivat hyvää virettä nousten keskimäärin 3,48 prosenttia.

Yksittäisistä yhtiöistä suurimmat suhteelliset nousut kirjasivat Proha 14,63 prosenttia ja JOT Automation 10,26 prosenttia. Laskijoiden kärjessä oli Iocore 3,57 prosentin pudotuksella.

Vaihtoa kertyi kohtuulliset 294,27 miljoonaa euroa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä