Poro hyök­kä­si pa­ris­kun­nan kimp­puun

Poro hyökkäsi retkeilemässä olleen pariskunnan kimppuun sunnuntaina Kittilässä. Uhrit saivat hyökkäyksessä vakavia vammoja.

Poro hyökkäsi retkeilemässä olleen pariskunnan kimppuun sunnuntaina Kittilässä. Uhrit saivat hyökkäyksessä vakavia vammoja.

Lapin pelastuslaitoksen Kittilän paloaseman päällikkö Jorma Ojala kertoo, että iäkäs pariskunta oli retkeilemässä metsässä Kittilän Katajavaarassa. Nainen puhui puhelimessa heidän poikansa kanssa, kun samaisessa metsässä samoillut poro jostain syystä kimmastui ja hyökkäsi miehen kimppuun. Poro puski miehen maahan, minkä jälkeen se potki ja hyökkäili tämän päälle. Myös nainen joutui samanlaisen hyökkäyksen kohteeksi.

Onnettomuuspaikka sijaitsee vaikeakulkuisessa maastossa linnunteitse mitattuna runsaan 18 kilometrin päässä Kittilän paloasemalta. Ojalan mukaan pariskunnan onni oli se, että heillä oli gps-paikannin mukanaan. Loukkaantunut mies pystyi antamaan sen avulla langan päässä olleelle pojalle heidän tarkat koordinaattinsa, jolloin tämä pystyi lähettämään pelastushelikopteri Aslakin apuun suoraan kohteeseen.

Aslakin henkilökunta antoi loukkaantuneille ensiapua. Paikalle saapui palokunnan väkeä mönkijöillä. Myös rajavartioston helikopteri saapui auttamaan. Uhrit kuljetettiin rajan kopterilla Lapin keskussairaalaan Rovaniemelle hoidettavaksi. Palopäällikön mukaan pariskunta loukkaantui vakavasti.

Turma sattui hieman ennen puolta päivää. Hyökkäyksen jälkeen suurisarvinen urosporo juoksi takaisin metsän siimekseen.

Jorma Ojalan tielle ei ole koskaan aiemmin sattunut vastaavanlaista hyökkäystä. Hänen mukaansa kollegat ovat kuitenkin kertoneet, että joskus oikein vihainen poro saattaa hyökätä päälle. Tällaisessa tilanteessa Ojala neuvoo kiipeämään puuhun pakoon.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä