Pom­mi­rä­jäh­dys Ma­ke­do­nias­sa

Yksi ihminen on kuollut ja viisi haavoittunut Kumanovon kaupungissa Makedoniassa keskiviikkona sattuneessa pommiräjähdyksessä.

Yksi ihminen on kuollut ja viisi haavoittunut Kumanovon kaupungissa Makedoniassa keskiviikkona sattuneessa pommiräjähdyksessä.

Pommi oli asetettu koulun lähelle roskalaatikkoon Kumanovon keskustassa. Koulussa oli lapsia räjähdyksen aikaan, mutta heistä kukaan ei haavoittunut.

Kukaan ei ole ilmoittautunut iskun tekijäksi. Makedonian viranomaiset kutsuivat heti maan sisä- ja puolustusministerit, kansainväliset järjestöt sekä alueen kolmen albaanienemmistöisen kaupungin johtajat hätäkokoukseen räjähdyksen vuoksi.

Kumanovo oli yksi polttopisteitä albaanikapinallisten ja hallituksen joukkojen välisissä taisteluissa viime vuonna. Kaupungissa on kuitenkin ollut rauhallista siitä lähtien kun osapuolet viime vuoden elokuussa saivat solmittua rauhansopimuksen.

Ilmoita asiavirheestä