Ainakin 10 ihmistä kuoli ja noin 40 haavoittui linja-autoon kohdistuneessa pommi-iskussa Pohjois-Israelissa maanantaina.
Poliisin mukaan räjähdys tapahtui, kun räjähteillä ja bensiinikanistereilla lastattu maastoautoa muistuttanut henkilöauto ajoi linja-auto viereen ja räjähti. Henkilöautossa oli silminnäkijöiden mukaan kaksi ihmistä.
Räjähdyksen kohteeksi joutunut linja-auto liikennöi Kiryat Shmonan ja Tel Avivin välillä ja oli pysähtynyt ottamaan lisää matkustajia Pardes Hannassa noin kymmenen kilometrin päässä Länsirannasta.
Silminnäkijät kertoivat linja-auton tuhoutuneen täysin räjähdystä seuranneessa tulipalossa. Kuumuus oli niin kova, että linja-autossa olleiden sotilaiden ammukset räjähtelivät liekeissaä
Islamilainen jihad -järjestön aseellinen siipi ilmoitti uutistoimisto AFP:lle järjestäneensä iskun. Saman viesti välitti myös Libanonissa toimiva Hizbollah-liikkeen tv-asema.
Israelin hallituksen edustajat puolestaan sanoivat pitävänsä Jasser Arafatin johtamaa palestiinalaisten itsehallintoa syyllisenä terrorismin jatkumiseen.
Arafat kuitenkin tuomitsi iskun tuoreeltaan ja muistutti palestiinalaishallinnon vastustavan siviileiden surmaamista.
Presidentti George W. Bushin tiedottaja Ari Fleischer sanoi Yhdysvaltain tuomitsevan iskun ja vaati väkivallan lopettamista.
Edellinen pommi-isku Israelissa tapahtui lokakuun 10. päivä, kun itsemurhapommittajan iskussa kuoli yksi ihminen bussipysäkillä Tel Avivin lähellä.