Shiiamuslimit joutuivat tänään verisen hyökkäyksen kohteeksi Itä-Pakistanissa. Ainakin 30 ihmistä kuoli ja kymmenet haavoittuivat, kun itsemurhaiskun tekijä räjäytti pommin moskeijassa Sialkotin kaupungissa.
Moskeijassa oli räjähdyshetkellä tuhatkunta ihmistä osallistumassa perjantairukouksiin. Silminnäkijöiden mukaan tuntematon mies käveli moskeijaan kantaen salkkua ja räjäytti itsensä rukoilijoiden keskellä.
- Kolmekymmentä ihmistä on tähän mennessä kuollut ja heidän määränsä saattaa vielä nousta, sillä useat haavoittuneista ovat kriittisessä tilassa, kertoi poliisin edustaja.
Sadat pommi-iskusta raivostuneet shiiamuslimit riehuivat myöhemmin kaupungin kaduilla ja polttivat muun muassa kaksi poliisiautoa.
Mikään ryhmä ei ilmoittautunut heti isku tekijäksi. Kahdeksan epäiltyä on kuitenkin otettu kiinni, kertoivat poliisilähteet. Sunnimuslimien taistelijoita on aiemmin epäilty hyökkäyksistä shiiakohteita vastaan Pakistanissa.
Viranomaisten mukaan isku saattoi olla kosto yhden etsityimmän militanttiepäillyn, Amjad Hussain Farooqin, tappamisesta viime sunnuntaina.