Polku on­nis­tui vain kerran

Mika Polku hyppäsi sunnuntaina yhden onnistuneen hypyn korkeuden MM-karsinnassa Edmontonissa.Sellaisella saldolla ei ollut mitään asiaa loppukilpailuun.

Mika Polku hyppäsi sunnuntaina yhden onnistuneen hypyn korkeuden MM-karsinnassa Edmontonissa. Sellaisella saldolla ei ollut mitään asiaa loppukilpailuun.

Polku tuskaili karsinnassa verryttelystä alkaen, kun 210:nkin ylittämisessä oli vaikeuksia. Itse karsinta alkoi myös hankalasti, sillä Polku ylitti vaivoin 215.

Jatkossa Polku sai hetkeksi valoa risukasaan. Ainoa teknisesti onnistunut hyppy vei 220:n korkeudessa olleen riman yli.

- Se oli hyvä hyppy. Oli hiukan vastatuulta, ja joutui oikein puskemaan vauhtia, Polku selvitti.

Miesten korkeuskarsinnassa monilla muillakin kuin Polulla oli vaikeuksia. Esimerkiksi Ruotsin Staffan Strand ja Stefan Holm ylittivät 225 vasta kolmannellaan, mutta jatkoivat sitten vakuuttavasti 227:stä ensimmäisellään yli.

Ilmoita asiavirheestä