Po­liit­ti­nen py­sä­köin­ti kuriin Oulussa

Villi pysäköinti Oulun kaupungintalon puistoalueella pannaan järjestykseen.

Villi pysäköinti Oulun kaupungintalon puistoalueella pannaan järjestykseen. Kaupunginhallituksen jäsenet saivat pysäköintikortin maanantaina ja kaupunginvaltuutetuille sellaiset jaetaan viikon kuluttua olevaa kokousta varten.

Niinpä kaupungintalon ympäristössä tehdään pysäköinnin tehovalvontaa koko ensi viikon eli viikon 13 ajan.

Kaupungintalon puistoalueelle pysäköinti on ollut jopa turvallisuusriski esimerkiksi palohälytystilanteita ajatellen. Poliitikkojen pysäköintikorttiin on ladattu parkkiaikaa koko vuotta ajatellen. Päätös pysäköinnin järjestämisestä tehtiin tämän vuoden talousarviokäsittelyssä.

Kunnallispoliitikot ovat jo aiemmin voineet saada pysäköintikulunsa takaisin palkkiosäännön mukaisesti maksullisilta paikoilta, mutta useissa tapauksissa luottamushenkilöt ovat katsoneet vielä helpommaksi tavaksi pysäköidä kaupungintalon tontille puistoon.

”Pitäkäämme kaupungintalomme kaunis piha-alue viihtyisänä ja autottomana!” vetoaa kansliapäällikkö Marja Huttunen.

Ilmoita asiavirheestä