Po­lii­si­pääl­lik­kö Kuha: Suur­po­lii­si­lai­tos hoitaa teh­tä­vät kuten en­nen­kin

Poliisipäällikkö vakuuttaa, että uusi Oulun poliisilaitos hoitaa laajan alueensa reunojen tehtävät yhtä hyvin kuin aikaisemmin.

Kansalaisten poliisipalvelujen tarjonta ei muutu, vaan valvonta- ja hälytystoiminta toimii samoilla periaatteilla ja järjestelmällä kuin aikaisemmin. Näin tiivistää vuodenvaihteen poliisihallinnon uudistuksen keskeisimmän viestin Oulun poliisilaitoksen poliisipäällikkö Sauli Kuha.

Poliisihallinnon uudistus aiheutti vuodenvaihteessa merkittäviä muutoksia poliisin alueorganisaatioon. Poliisilaitosten määrä väheni 24:stä 11:een.

Oulun, Jokilaaksojen, Koillismaan ja Kainuun poliisilaitokset sekä liikkuvan poliisin Oulun yksikkö sulautettiin yhdeksi kokonaisuudeksi, josta tuli uusi Oulun poliisilaitos.

Kuha vakuuttaa, että laajan poliisilaitoksen kaukaisimpienkin reuna-alueiden tehtävät hoidetaan edelleen samanlaisin menettelyin kuin tähänkin asti. Myöskään lupapalvelujen palveluverkostossa ei tapahdu suurta muutosta.

Oulun poliisilaitoksen alueella on 16 poliisiasemaa, joissa työskentelee yhteensä noin 750 henkilöä. Uudistuksen yksi päätarkoitus on turvata henkilöstön säilyminen nykytasolla.

”Jos uudistusta ei olisi tehty, olisi jouduttu vähentämään poliisien määrää jopa lähelle tuhat henkilötyövuotta, joka olisi jo näkynyt kansalaisten arjessa”, Kuha muistuttaa.

Valtakunnallisesti uudistuksen keskeisin tavoite on 30 miljoonan euron kulusäästöjen aikaansaaminen. Sen saavuttamiseksi kevennetään johtoa ja vähennetään virastoja ja tukipalveluita.

Pohjois-Pohjanmaalla tämä tarkoittaa viiden poliisin palvelutoimiston sulkemista tämän vuoden aikana: Vaalassa, Nivalassa, Siikalatvassa, Oulaisissa, ja Pyhäjärvellä.

Lue myös juttu Liikkuvien tarina päättyi ja katso vanhoja kuvia lentävistä ja pirtupoliiseista.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä