Po­lii­sin rat­sias­sa kiinni 2,75 pro­mil­lea pu­hal­ta­nut kelk­kai­li­ja

Poliisi valvoi tehostetusti moottorikelkkailijoita viikonlopun aikana Pohjois-Karjalassa Joensuun, Ilomantsin ja Kiteen kihlakuntien alueella.

Poliisi valvoi tehostetusti moottorikelkkailijoita viikonlopun aikana Pohjois-Karjalassa Joensuun, Ilomantsin ja Kiteen kihlakuntien alueella.

Moottorikelkkapoliisit tavoittivat maastosta 190 kelkkailijaa, joista kaksi oli liikkeellä alkoholin vaikutuksen alaisena.

Toinen kuljettajista puhalsi 2,75 ja toinen 0,78 promillea. Tapaukset paljastuivat lauantaina Outokummun Varislahdessa ja Tuupovaaran Luutalahdessa.

Kolme kelkkailijaa tavattiin ajamasta ilman asianmukaista suojakypärää. Heille kirjoitettiin rikesakot.

Joitakin sakkoja kirjoitettiin myös kuljettajille, jotka tavattiin ajamasta taajamissa tiellä tai kevyen liikenteen väylällä. Poliisi joutui antamaan myös kirjallisia huomautuksia, koska usealla kelkkailijalla ei ollut mukanaan ajokorttia tai kelkan rekisteriotetta.

Valvontaan osallistui viisi moottorikelkkapoliisia liikkuvasta poliisista ja kaksi moottorikelkkapoliisia Joensuusta ja Ilomantsista.

Ilmoita asiavirheestä