Po­lii­sin pom­mi­asian­tun­ti­jat tar­kas­ta­mas­sa epäi­lyt­tä­vää autoa

Kaksi pientaloa evakuoitiin ja yhden talon asukkaita neuvottiin pysymään sisällä pommiepäilyjen takia Helsingin Tapaninkylässä perjantai-iltana.

Kaksi pientaloa evakuoitiin ja yhden talon asukkaita neuvottiin pysymään sisällä pommiepäilyjen takia Helsingin Tapaninkylässä perjantai-iltana.

Parhaillaan Vallesmannintiellä on kymmenkunta poliisipartiota, pommiasiantuntijoita ja pommikoiria. Alue auton ympärillä on eristetty noin 150 metrin säteellä.

Poliisi sai perjantaina vihjeen, että Tapaninkylän alueella olevassa varastetussa autossa voisi olla räjähteitä eräänlaisena ansoituksena.

Kello 21:een mennessä viitteitä pommista ei ollut tullut esille. Pommiasiantuntijat jatkavat työtään, jonka arvellaan valmistuvan noin kello 23:een mennessä.

Helsingin poliisi sai perjantaina iltapäivällä vinkin, että Tapaninkylän alueella on anastettu ajoneuvo. Poliisipartio löysikin kyseisen henkilöauton kello 17:n jälkeen Vallesmannintieltä.

Poliisi oli saanut perjantaina myös uskottavaksi tulkitsemaansa taustatietoa, että autossa voisi mahdollisesti olla räjähteitä. Vihje otettiin varman päältä ja alueella ryhdyttiin eristykseen ja talojen evakuointiin.

Noin kello 20:n aikaan pommiasiantuntijat aloittivat auton tarkastuksen, mutta edelleen puolentoista tunnin etsinnän jälkeen osia autosta oli tarkastamatta. Työn uskottiin valmistuvan iltayhteentoista mennessä.

Paikalla olleiden pommikoirien reaktiot eivät ole antaneet viitteitä suuntaan tai toiseen, ja tämän vuoksi koko auto on tarkastettava läpikotaisin.

Ilmoita asiavirheestä