Poliisi va­roit­te­lee uu­den­vuo­den­yös­tä

Uudenvuoden yönä perinteisesti kiireinen poliisi toivoo jo etukäteen juhlijoilta erityistä varovaisuutta.

Uudenvuoden yönä perinteisesti kiireinen poliisi toivoo jo etukäteen juhlijoilta erityistä varovaisuutta. Alkoholin käyttöä tulisi välttää pelkästään jo pakkasen vuoksi. Pelastusviranomaiset taas muistuttavat avotulen ja ilotulitteiden vaaroista.

Uudenvuoden juhlijoiden kannattaa olla varpaillaan myös taskuvarkaiden varalta, eikä mukana kannata kanniskella turhaa omaisuutta. Kännykät ja pankki- sekä luottokortit poliisi neuvoo jättämään kotiin. Pankkiautomaatilla kävijän kannattaa myös hieman katsella ympärilleen.

Ilotulitteita saa pamautella vain aattoillasta kello18:sta tiistaiaamuun kello 6:een. Varsinaisten ilotulitteiden ikäraja on 18 vuotta.

Rakettien käyttöohjeet täytyy myös lukea hyvissä ajoin ennen niiden laukaisua, ja niitä on myös noudatettava.

Hätätapauksissa apua saa yleisestä hätänumerosta 112. Poliisin numero on 10 022.

Ilmoita asiavirheestä