Poliisi va­roit­taa Kuo­pios­sa psy­kiat­ri­ses­ta hoi­dos­ta ka­ran­nees­ta mie­hes­tä

Poliisi pyytää havaintoja Kuopion Niuvanniemen psykiatrisesta sairaalasta lähteneestä potilaasta, jota pidetään vaarallisena itselleen ja muille.

Poliisi pyytää havaintoja Kuopion Niuvanniemen psykiatrisesta sairaalasta lähteneestä potilaasta, jota pidetään vaarallisena itselleen ja muille.

Vuonna 1994 syntynyt Toivo Jouko Puranen poistui sairaalan alueelta viime lauantaina kello 10. Hän on 193 senttiä pitkä ja painaa 110 kiloa. Hänellä on vaalea lyhyt tukka ja vaalea sänkiparta. Kadotessaan hänellä oli yllään tummat verryttelyhousut, t-paita ja aurinkolasit.

Puranen on poliisin mukaan tahdonvastaisessa hoidossa, ja hänet on tuomittu väkivaltarikoksista. Rikoskomisario Juha Korhosen mukaan Puranen saattaa olla arvaamaton ja väkivaltainen. Havaintoja voi ilmoittaa hätänumeroon tai sähköpostilla vihjeet.ita-suomi@poliisi.fi.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä