Poliisi joutui tyhjentämään ja sulkemaan liian täyteen ahdetun ravintolan Pasilassa Helsingissä yöllä. Hieman yli sata asiakaspaikkaa sisältävään ravintolaan ja sen välittömään läheisyyteen oli kokoontunut poliisin arvion mukaan 200—300 ihmistä. Väkeä oli kutsuttu paikalle yhteisöpalvelu Facebookin kautta.
—? Paikalla oli liikaa ihmisiä ja liian vähän henkilökuntaa. Lisäksi alkoholia nautittiin anniskelualueiden ulkopuolella, komisario Dennis Pasterstein kuvaili.
Vielä ei ole tiedossa, oliko ravintolatila vuokrattu juhlakäyttöön.
Poliisi joutui vasta viikko sitten lopettamaan käsistä riistäytyneet juhlat Helsingin Katajanokalla. Tuolloinkin Facebookissa levinnyt kutsu oli houkutellut ravintolaan ja sen pihalle satoja nuoria. Pastersteinin mukaan pasilalaiseen ravintolaan oli saapunut paljolti samaa väkeä, jota oli koolla myös Katajanokalla.