Poliisi on selvittänyt Ylivieskassa sattuneen tapauksen, jossa junaraiteille kasattiin kiviä.
Kolme noin kymmenvuotiasta lasta oli käynyt heinäkuun puolessa välissä kahtena päivänä kasaamassa kiviä raiteille. Lapset ovat myöntäneet teot. Poliisi on puhuttanut lapset ja tehnyt lastensuojeluilmoitukset.
Lapset eivät joudu rikosoikeudelliseen vastuuseen teostaan, mutta heillä on vahingonkorvausvelvollisuus. Tässä tapauksessa poliisin tietojen mukaan vahingot ovat vähäiset.
Junaradan ylikäytävälle oli kasattu kiviä muutaman metrin matkalle Ylivieskan Raudaskylällä. Ylivieskan poliisiasemalle tuli ilmoituksia asiasta useana päivänä ja silminnäkijöiden mukaan tekijät olivat pieniä lapsia.
Poliisi pyysi havainnoista yleisövihjeitä ja saatujen havaintojen perusteella tapaus selvisi. Kivien kasaaminen radalle voi aiheuttaa vaaratilanteen ja raiteet voi vaurioitua jos juna ylittää kyseisen paikan.
Seurauksena on raiteiden uusiminen siltä osin rataa.
Poliisi kiittää yleisövihjeiden antajia, joiden vinkkien perusteella asia selvisi.