Poliisi on selvittänyt törkeän huumausainerikoksen, jossa Haaparannasta on tuotu Lapin läänin alueelle morfiinisulfaattia sisältää Dolcontin-lääkevalmistetta. Salakuljetettua morfiinia on käytetty ja myyty ainoastaan Lapissa.
Yleisintä tämän erittäin voimakkaan kipulääkkeen väärinkäyttö on ollut Rovaniemellä.
Salakuljetukseen, myyntiin ja käyttöön liittyen on ollut vangittuna kuusi henkilöä, joista kolme on edelleen tutkintavankeudessa. Keskusrikospoliisin mukaan vangitut ovat olleet aineen salakuljettajia ja myyjiä. Tapaukseen liittyy lisäksi kymmeniä morfiinin käyttäjiä.
Tapausta olivat selvittämässä KRP, Kemin ja Rovaniemen poliisilaitokset ja Pohjoinen tullipiiri.
Salakuljetuksen selvittämisen yhteydessä poliisi on takavarikoinut Dolcontinia noin 30 tablettia. Tutkinnassa on selvinnyt, että ainetta on salakuljetettu satoja kappaleita viime syksystä alkaen. Lappiin morfiini on tullut haaparantalaisen välittäjän kautta, joka on saanut sitä haaparantalaisen lääkärin kirjoittamalla reseptillä. Krp:n mukaan Ruotsin poliisi kuulee virka-apuna lääkäriä todistajana.
Dolcontinin noutamiseen apteekista ei tutkinnan tässä vaiheessa näytä liittyvän väärennöstä. Koko satojen tablettien määrä on niiden noutajan lausunnon perusteella lääkärin kirjoittama. Krp:n mukaan noudettujen Dolcontin-tablettien ja reseptiin kirjoitettujen lääkkeiden täsmäävyys tulee ilmi, kunhan lääkäri antaa lausuntonsa.
Dolcontiniin kuolleita yksi
Morfiinin yliannostukseen on kuollut Kemissä yksi 1970-luvulla syntynyt mies ja useita henkilöitä on ollut sairaalahoidossa yliannostuksen tai vierotusoireiden takia. Krp:n tutkinnassa on selvinnyt, että yliannostukseen kuolleelle miehelle on välitetty kuolemaa edeltävänä iltana Dolcontinia.
Poliisin tietoon tuli viime syksynä, että Lapin läänin alueella käytetään suonensisäisesti huumeena 200 milligramman Dolcontin-tabletteja. Keskusrikospoliisi aloitti tapauksen tutkinnan huhtikuussa, ja salakuljetus ratkesi poliisin mukaan nopeasti.
Jutun tutkijat uskovat Dolcontinin katukaupan loppuvan toistaiseksi Lapin alueella. Muiden morfiinipohjaisten lääkkeiden, kuten Temegesicin ja Subutexin käytön pelätään lisääntyvän. Näin on poliisin tietojen mukaan jo käynyt.
Morfiinin sietokyky nousee nopeasti
Yksi tabletti riittää alkuvaiheessa yli kymmeneen käyttökertaan, mutta toleranssi nousee käyttäjällä jyrkästi. Yliannostus on ilmennyt muun muassa vaikeana hengenahdistuksena. Vieroitusoireet ovat ilmenneet kouristustiloina.
Lääkkeenä Dolcontinia käytetään lähinnä syövästä johtuviin pitkäaikaisiin ja vaikeisiin kiputiloihin. Morfiinin vaikutukset ovat pääosin samoja kuin heroiinilla. Heroiini muuttuu morfiiniksi ennen sitoutumista reseptoreihin aivoissa.