Poliisi selvittelee mahdollisuuksia käyttää vesitykkejä suurten ja väkivaltaisten mellakkatilanteiden tukahduttamisessa. Samaten selvitellään mahdollisuuksia varustaa joukkojen hallintaan koulutettuja yksiköitä nykyistä suuremmilla oc-sumutesäiliöillä eli ns. pippurikaasulla.
Näiden tavallista järeämpien keinojen käyttö on siis vasta selvittelyn asteella. Lainsäädäntö kyllä sallii näiden välineiden käytön. Kyse voisi olla omien vesitykkien hankkiminen poliisille tai yhteistyö muiden viranomaisten kesken.
Asia on tullut ajankohtaiseksi kesäkuussa Göteborgissa pidetyn EU:n huippukokouksen jälkeen. Suomessa ja muuallakin Pohjolassa on oltu aiemmin sitä mieltä, ettei vesitykkien käyttöön ole tarvetta. Kokemukset Göteborgista osoittivat kuitenkin, että tämä näkemys on vanhentunut.
Göteborgissa vesitykkejä ei ollut käytössä. Ruotsin poliisilla on tiettävästi yksi vesitykki, mutta sekin on esillä museossa.
Göteborgin väkivaltaisia mellakoita käsitellään perjantaina Brysselissä pidettävässä EU:n oikeus- ja sisäasiainneuvoston ylimääräisessä kokouksessa. Tarkoituksena on saada aika päätelmät yhteistyön tiivistämisestä.
Ministerit pohtivat muun muassa mahdollisuuksia vaihtaa rekisteritietoja väkivaltaisista riehujista. Tarkoituksena on myös selvittää, voidaanko tällä alalla luoda yhteisiä tietokantoja.