Poliisi pu­hal­lut­ti lähes tuhat kuskia Le­vil­lä, vain neljä rat­ti­juop­poa

Peräpohjolan poliisi, Lapin rajavartiosto ja Liikkuva poliisi suorittivat moottorikelkkailun ja tieliikenteen valvontaa Kittilän Levillä.

-
Kuva: Kaleva

Peräpohjolan poliisi, Lapin rajavartiosto ja Liikkuva poliisi suorittivat moottorikelkkailun ja tieliikenteen valvontaa Kittilän Levin tiistain ja torstain välisenä aikana. Liikenne Levin alueella oli hiihtolomista johtuen varsin vilkasta.

Kelkkapartiot puhalluttivat yhteensä 478 kelkkailijaa, joiden joukossa oli yksi törkeän rattijuopumuksen lukemat puhaltanut kuljettaja.

Valvonnassa jäi kiinni useita kelkkailijoita, jotka kuljettivat kelkkaa säännösten vastaisesti tiellä. Näiden lisäksi tavattiin kaksi ajokortitonta kuljettajaa, kahdesta kelkasta puuttuivat rekisterikilvet ja muutamalla kelkkailijalla ei ollut hätäkatkaisimen naru kytkettynä.

Rikkomuksista kirjattiin 12 rangaistusvaatimusta ja 19 kirjallista huomautusta.

Tieliikenteen valvonnassa puhallutettiin 490 kuljettajaa, joista kolmea kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta.

Tieliikenteen valvonnassa kirjattiin lisäksi ylinopeuksia,katsastamattomia ajoneuvoja sekä turvavyöttömiä kuljettajia.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä