Poliisi on pidättänyt miehen, jota epäillään kahdesta Kemissä tapahtuneesta henkirikoksesta. Henkirikokset tapahtuivat loppiaisena.
Poliisi kertoo, että tutkinnan perusteella on syytä epäillä, että ex-aviomies oli tunkeutunut entisen vaimonsa ja tämän uuden puolison käyttämään asuntoon ja tappanut molemmat.
Loppiaisena poliisi tiedotti, että Kemin poliisiasemalle oli tullut aamupäivällä verinen mies, joka oli sanonut, että häntä oli ammuttu yksityisasunnossa.
Asian tutkinnassa asunnosta löytyi kaksi vainajaa sekä merkkejä kamppailusta.
Poliisi kertoi, että väkivallantekojen taustalla oli todennäköisesti ollut avioeroriita.
Tekoväline teräase
Henkirikosten tekovälineenä käytetty teräase on poliisin hallussa.
Tunkeutumisen yhteydessä mies oli saanut ampumavamman, jonka syntyä poliisi selvittää. Miehen saama vamma ei uhkaa hänen henkeään.
Ampuma-ase on poliisin hallussa. Ase on luvallinen.
Virkavallan mukaan tekoaikaan tapahtumapaikalla ei ollut muita henkilöitä.
Poliisi tutkii tapahtumaa kahtena tappona, joista epäillään pidätettyä miestä. Lisäksi tutkittavana on tapon yritys, josta pidetätetty mies ei ole epäiltynä.
Tutkinta jatkuu muun muassa epäillyn ja asianosaisten kuulusteluilla sekä teknisellä tutkinnalla.
Poliisi sanoo, ettei se tutkinnan tässä vaiheessa kommentoi enempää.