Poliisi ottanut useita kiinni rä­jäh­dyk­sen joh­dos­ta

Poliisi on ottanut useita ihmisiä kiinni Myyrmäen pommiräjähdykseen liittyen, vahvistaa rikosylikomisario Tero Haapala keskusrikospoliisista.

Poliisi on ottanut useita ihmisiä kiinni Myyrmäen pommiräjähdykseen liittyen, vahvistaa rikosylikomisario Tero Haapala keskusrikospoliisista.

- Meillä on ollut useampia henkilöitä kiinni otettuina, Haapala totesi. Hän kuitenkin korosti, että poliisi uskoo pommi-iskun tekijän toimineen yksin.

Kiinniottoja on tapahtunut eilen Etelä-Suomen alueella ja kyse on nuorista henkilöistä. Osa kiinniotetuista on liittynyt internetkeskustelupalstoihin. Haapala ei kerro kiinniotettujen ihmisten määrää eikä tarkempia tietoja.

Sisäministeriö on määrännyt valtion virastot ja laitokset suruliputtamaan tänään. Lisäksi se suosittaa yleistä suruliputusta koko maassa.

Eduskunnassa pidetään tänään hiljainen hetki räjähdyksen uhrien muistolle. Eduskunta saa istuntonsa alussa pääministerin ilmoituksen räjähdyksestä.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä