Poliisi on edistynyt Oulussa Höyhtyän ostoskeskuksella perjantaina sattuneen ampumavälikohtauksen tutkimuksissa.
"Uhria on nyt päästy puhuttamaan ja olemme saaneet kaksi epäiltyä", tapahtumaa tutkiva komisario Raimo Mikkonen kertoi maanantaina Kalevalle. Poliisi on etsintäkuuluttanut epäillyt.
Loukkaantunut, 19-vuotias kempeleläinen mies on vielä sairaalahoidossa. Hänen tilansa on Mikkosen mukaan yhä vakava, mutta parantumaan päin.
Mikkonen ei suostu tutkinnallisista syistä kertomaan, ovatko ampujat paikkakuntalaisia. Hän ei myöskään yksilöi miesten tuntomerkkejä tarkemmin.
Poliisi tutkii tapausta tapon yrityksenä. Ampumavälikohtaus sai alkunsa nahistelusta grillijonossa perjantaina aamuyöllä, kun uhriksi joutuneella ja tämän seurassa olleella miehellä tuli erimielisyyksiä kahden muun miehen kanssa.
Kempeleläismies oli kaverinsa kanssa syömässä annostaan, kun hän huomasi heitä osoiteltavan aseella. Uhatut pakenivat ostoskeskuksen sisäpihan suuntaan, jolloin toinen kaatui ja häntä ammuttiin käsiaseella. Laukaus osui uhrin vasempaan olkavarteen.
"Käsitys tapahtumien kulusta on tarkentunut", Mikkonen vastaa kysymykseen, tietääkö poliisi, kumpi kahdesta päällekäyjistä ampui uhria.
Epäillyt ovat poliisille tuttuja.
Tummiin pukeutuneet tekijät pakenivat paikalta ilmeisesti punaisella Toyota Corolla-henkilöautolla. He ovat 20 — 30-vuotiaita, noin 180-185 senttimetriä pitkiä ja molemmilla on lyhyet hiukset.