Po­lii­si: Ala­ky­län­tien kuo­lon­ko­la­riin ei liit­ty­nyt yli­no­peut­ta tai al­ko­ho­lia

Tällä hetkellä ei ole viitteitä siitä, että turma-auton kuljettaja olisi ajanut ylinopeutta tai käyttänyt alkoholia.

Törmäyksen jälkeen sekä kuorma-auto että henkilöauto ajautui ojaan.
Törmäyksen jälkeen sekä kuorma-auto että henkilöauto ajautui ojaan.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Alakyläntiellä Oulussa viime torstaina sattuneen kuolonkolarin tutkinta on edennyt. Rikoskomisario Nina Similä Oulun poliisista kertoo, että turma-auton kuljettajan ei epäillä ajaneen ylinopeutta. Tutkinnassa ei ole myöskään saatu merkkejä siitä, että hän olisi ollut alkoholin vaikutuksen alaisena.

Kolmekymppinen oululaismies kuoli, kun hänen kuljettamansa henkilöauto ajautui vastaantulevien kaistalle ja törmäsi soraa kuljettaneeseen kuorma-autoon. Törmäyksen jälkeen kumpikin ajoneuvo ajautui ojaan. 

Miehen kuljettaman auton takana tuli toinen henkilöauto, jota kuljetti miehelle tuttu nainen. Naisen auto ajautui ojaan, mutta kuljettaja ei loukkaantunut onnettomuudessa. Myös kuorma-auton kuljettaja selvisi ilman vakavia vammoja.

Similä sanoo, että poliisi selvittää tutkinnassa myös sitä mahdollisuutta, että turma-auton kuljettaja olisi nukahtanut rattiin. Onnettomuus tapahtui ennen kello kuutta aamulla.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä