Poh­jois­mai­set pää­mi­nis­te­rit ta­paa­vat Ete­lä-Af­ri­kan Thabo Mbekin

Pohjoismaiset pääministerit kokoontuvat 12.–13.toukokuuta Norjassa ja tapaavat kokouksensa yhteydessä myös Etelä-Afrikan presidentin Thabo Mbekin.

Pohjoismaiset pääministerit kokoontuvat 12.–13. toukokuuta Norjassa ja tapaavat kokouksensa yhteydessä myös Etelä-Afrikan presidentin Thabo Mbekin.

Kokous pidetään Keski-Norjassa sijaitsevassa Moldessa, joka on kokousta isännöivän pääministeri Kjell Magne Bondevikin kotikaupunki.

Mbeki vierailee viiden pohjoismaan pääministerikokouksessa jo toista kertaa. Hän tapasi pohjoismaiset pääministerit ensimmäistä kertaa kaksi vuotta sitten Tanskassa.

Tuolloin todettiin, että yhteisiä kiinnostuksen aiheita on niin paljon, että tapaamisia on syytä järjestää säännöllisin väliajoin. Pohjoismaat ovat suuria eteläisen Afrikan tukijoita.

Ilmoita asiavirheestä