Lappeenrannan teknilliseen korkeakouluun perustetaan ensi vuoden alussa Pohjoisen ulottuvuuden tutkimuskeskus. Kaakkois-Suomen Interreg-komitea on myöntänyt hankkeelle EU-rahaa runsaat 300 000 euroa.
Rehtori Markku Lukan mukaan tutkimuskeskuksen toiminta pohjautuu LTKK:n Venäjä-osaamiselle sekä esimerkiksi ympäristö-ja energiatekniikkaan, jotka ovat olleet perinteisesti tärkeitä alueita Venäjä-hankkeissa.
"Talousosaaminen ja tekniikkaosaaminen kombinoidaan erilaisiksi tutkimushankkeiksi, joilla sitten edistetään Pohjoisen ulottuvuuden tavoitteita", Lukka kertoi. Keskus työllistää yhdeksän tutkijaa.
Budjetissa on myös johtajan vakanssi, ja Lukan mukaan haussa on korketasoinen vetäjä. Toiminta on tarkoitus aloittaa mahdollisimman pian.
Keskuksen kolmen ensimmäisen vuoden kokonaiskustannukset ovat 850 000 euroa, joihin odotetaan katetta muun muassa Lappeenrannan kaupungilta.