Juhannus on vaatinut Pohjois-Pohjanmaalla kaksi kuolonuhria. Juhannusyönä nuori mies menehtyi auto-onnettomuudessa Reisjärvellä ja iltapäivällä poliisi tiedotti kadonneeksi ilmoitetun miehen löydetyn kuolleena Kärsämäellä.
Oulun poliisin johtokeskuksesta kerrotaan, että juhannusaatto ja -päivä eivät ole poikenneet tehtävämääriltään kuitenkaan poikenneet normaalista kesäviikonlopusta. Oulun poliisista arvioidaan, että juhannuspäivän aikana viilentyvä sää voi rauhoittaa juhannuksen juhlijoita.
Juhannusaaton ilta ja yö olivat erittäin kiireisiä Jokilaaksojen pelastuslaitokselle. Pohjois-Pohjanmaan eteläosan pelastuslaitos kirjasi illan ja yön aikana yhteensä 20 tehtävää. Perjantai-illan aikana Jokilaaksojen pelastuslaitoksen alueella palotehtäviä aiheuttivat muun muassa autiotalon piharakennus Ylivieskassa, roskienpoltosta syttynyt ojanpenkka Haapajärvellä sekä pihakeittiö Raahessa.
Oulu-Koillismaan pelastuslaitoksen osalta juhannus on sujunut rauhallisissa merkeissä. Merkittävin pelastuslaitoksen tehtävä on ollut Muhoksella lauantaiaamuna sattunut rakennuspalo. Päivystävän palomestarin mukaan tehtäviä on ollut normaalin viikonlopun verran.
Juhannus on sujunut vain hieman normaalia viikonloppua ruuhkaisemmin Oulun yliopistollisen sairaalan yhteispäivystyksessä. Yhteispäivystyksestä kerrotaan, että kyseessä on toistaiseksi ollut melko tavanomainen viikonloppu.