Poh­jois-La­pis­sa on satanut niu­kas­ti

Järvien ja jokien vesitilanne on kesäkuun jäljiltä hyvin erilainen eri puolilla maata.

Järvien ja jokien vesitilanne on kesäkuun jäljiltä hyvin erilainen eri puolilla maata. Esimerkiksi Uudellamaalla ja Kanta-Hämeessä oli juhannuksen alla vettä hyvin runsaasti. Lounais-Suomessa ja Pohjois-Lapissa kesäkuun sateet jäivät kuitenkin niukoiksi.

Länsi-Lapista Pohjanmaan ja Keski-Suomen yli Uudellemaalle ulottuvalla satoja kilometrejä leveällä vyöhykkeellä satoi kesäkuun puolivälissä reilusti. Paikoin vettä tuli yli 110 milliä, eli kaksinkertaisesti kesäkuun pitkäaikaiseen keskiarvoon verrattuna.

Maan lounaisin osa kärsi sen sijaan kuivuudesta, sillä sadanta jäi alle 20 millin. Hyvin niukasti satoi myös Pohjois-Lapissa.

Juhannusviikolla vedenkorkeudet ja virtaamat kasvoivat sateisimmilla alueilla vuodenaikaan nähden hyvin suuriksi. Esimerkiksi Vanajavesi nousi lähelle säännöstelynsä ylärajaa.

Lounaisimman Suomen joissa vesi laski alas. Myös Inariin laskevassa Juutuanjoessa vedenpinta laski alemmaksi kuin koskaan kesäkuussa. Havaintoja on siellä tehty vuodesta 1922 saakka.

Suuressa osassa Sisä-Suomen järvialuetta ja pohjoisen säännöstellyissä järvissä vettä on vähintään tavanomainen määrä. Pohjaveden pinnankorkeuskaan ei yleensä poikkea ajankohdan keskiarvosta.

Kesäkuun alussa vedet olivat kylmiä mutta kuukauden lopulla ne lämpenivät nopeasti. Lähes koko maassa mitattiin kuun lopussa noin 20 asteen lämpötiloja. Kilpisjärvessä vesi oli tosin vielä alle kymmenasteista.

Suomen ympäristökeskuksen ennusteen mukaan suurimpien järvien yhteenlaskettu vesivarasto säilyy keskikesällä hieman tavanomaista suurempana, mikäli säät jatkuvat keskimääräisinä.

Ilmoita asiavirheestä