Poh­jois-Ko­rea kar­kot­taa IAEA:n tar­kas­ta­jat

Soul-Wien Pohjois-Korea karkottaa Kansainvälisen atomienergiajärjestön IAEA:n tarkkailijat maasta, kertoi Pohjois-Korean virallinen uuti

Soul-Wien Pohjois-Korea karkottaa Kansainvälisen atomienergiajärjestön IAEA:n tarkkailijat maasta, kertoi Pohjois-Korean virallinen uutistoimisto KCNA perjantaina.

Uutistoimisto kertoi myös, että Pohjois-Korea aikoo pian ottaa uudestaan käyttöön ydinjätteiden jälleenkäsittelylaitoksen, jossa voidaan tuottaa ydinaseisiin tarvittavaa plutoniumia.

IAEA:n johtaja Mohamed ElBaradei painotti vastauskirjeessään Pohjois-Korean viranomaisille, että tarkastajien läsnäolo on välttämätöntä valvontatoimien vuoksi.

ElBaradei pyysi Pohjois-Korean viranomaisia harkitsemaan karkotuspäätöstä uudestaan. Hänen mukaansa tarkastajien pitäisi saada asentaa uudelleen Yongbyonin voimalaan sieltä poistetut sinetit ja valvontakamerat.

IAEA:n kaksijäseninen tarkastusryhmä on tarkkaillut Pohjois-Korean ydinlaitoksia ydinsulkusopimuksen puitteissa.

IAEA sanoi torstaina olevansa huolissaan ydinsulkusopimuksen pitävyydestä sen jälkeen, kun Pohjois-Korea oli kertonut suunnitelmistaan ottaa jälleen käyttöön Yongbyonin ydinreaktori. Viiden megawatin koevoimala on ollut suljettuna kahdeksan vuotta.



Syytöksiä
Yhdysvalloille


Pohjois-Korea hyökkäsi jälleen perjantaina voimakkaasti Yhdysvaltoja vastaan, syyttäen sitä yrityksistä kaataa maan poliittinen järjestelmä.

Etelä-Korea puolestaan varoitti naapurimaataan kärjistämästä tilannetta, mikäli se haluaa maiden välisen liennytyksen jatkuvan.

Pohjois-Korean uutistoimiston KCNA:n mukaan Yhdysvallat käyttää vaatimuksia ydinohjelman lopettamisesta ainoastaan hämäyksenä, jonka turvin se suunnittelee hyökkäystä maahan.

"Yhdysvallat on syöksymässä päistikkaa erittäin vaaralliseen yhteentörmäykseen Pohjois-Korean kanssa kieltäytymällä vuoropuhelusta ja ilmoittamalla samalla, että sota maata vastaan ei ole poissuljettu vaihtoehto", KCNA:n välittämässä lausunnossa sanottiin.

"Yhdysvaltojen jatkuvasti toistama väite, jonka mukaan Pohjois-Korean on romutettava ydinohjelmansa, on pelkkä toiveuni, jonka varjolla Yhdysvallat yrittää riisua Pohjois-Korean aseista samalla kun suunnittelee yllätyshyökkäystä maahan romuttaakseen sen poliittisen järjestelmän", lausunto jatkui.

Yhdysvaltain puolustusministeri Donald Rumsfeld sanoi aikaisemmin tällä viikolla, että Yhdysvallat pystyy käymään kahta sotaa yhtäaikaa ja voittamaan molemmat.

Puolustusministeri Donald Rumsfeldin mukaan Pohjois-Korea erehtyy, jos se kuvittelee Yhdysvaltain huomion olevan kokonaan kiinnittynyt Irakin tilanteeseen.



Etelä-Korea:
Yhteistyö katkolla


Etelä-Korean uusi presidentti Roh Moo-hyun sanoi perjantaina olevansa valmis koventamaan maansa linjaa pohjoista naapuriaan kohtaan, jos se jatkaa ydinohjelmansa valmistelua kansainvälisistä vastalauseista huolimatta.

"Jos Pohjois-Korea jatkaa näitä toimia, joita kansainvälinen mielipide ei tue, se tulee menettämään Etelä-Korean yleisen mielipiteen tuen", Roh sanoi.

Roh varoitti myös, että Pohjois-Korean toimet saattavat pysäyttää maiden välistä liennytyksen.

Kyseessä on ensimmäinen kerta kun istuvan presidentin Kim Dae-jungin "päivänpaistepolitiikkaa" tukenut Roh otti kantaa yhteistyön jarruttamisen suuntaan.

Etelä-Korean ilmavoimien tukikohdassa perjantaina vieraillut presidentti Kim korosti Yhdysvaltojen kanssa tehtävän puolustusyhteistyön tärkeyttä.

Kurssit Etelä-Korean pörssissä laskivat perjantaina alimmilleen kuuteen viikkoon sen jälkeen, kun huhut Etelä-Korean armeijan asettamisesta hälytystilaan levisivät osakemarkkinoille. Armeijan mukaan huhut olivat perusteettomia.

Venäjä syytti Yhdysvaltoja perjantaina vuonna 1994 Pohjois-Korean kanssa solmitun yhteistyösopimuksen velvoitteiden laiminlyönnistä.

Venäjän mukaan maa jäi tämän vuoksi vaille energiaa ja joutui aloittamaan uudelleen ydinohjelmansa.



Australia jäädytti
lähetystöhankkeen


Australia puolestaan ilmoitti jäädyttäneensä suunnitelmansa suurlähetystön avaamisesta Pohjois-Korean pääkaupunkiin.

Yhdysvallat kehotti perjantaina jälleen Pohjois-Koreaa luopumaan ydinaseohjelmastaan ja vakuutti, ettei Yhdysvallat suostu neuvotteluihin "uhkausten tai rikottujen sitoumusten" edessä.

"Kehotamme Pohjois-Koreaa kääntämään nykyisen suuntansa ja täyttämään kaikki IAEA:n vaatimukset, jotta ydinaseohjelma voidaan todistettavasti lopettaa", sanoi Valkoisen talon tiedottaja Claire Buchan.

Ilmoita asiavirheestä