Pohjois-Pohjanmaalla pohjavesitilanne on ollut kahtena viime vuotena poikkeuksellisen huono. Menneen kesän aikana saadut runsaat sateet ovat kuitenkin oleellisesti korjanneet tilannetta pääosassa maakuntaa Pohjois-Pohjanmaan ympäristökeskuksen mukaan. Sateita on kuitenkin niin saatu siinä määrin vaihtelevasti, että edelleen pohjavesipintojen korkeuksissa on paikoin vajetta. Erityisesti tämä koskee sisämaan ja Koillismaan alueita, missä havaintoasemilta tehtyjen mittausten mukaan pohjavesipinnat ovat vieläkin noin 20 - 30 senttimetriä normaalia alempana.
Sen sijaan maakunnan länsiosan pohjavesimuodostumissa pohjavesipintojen on todettu olevan hiukan normaalia ylempänä.
Iijoen keskivirtaama oli elokuussa Raasakan voimalaitoksella 169 prosenttia elokuun pitkän ajan keskiarvosta. Iijoen sivujokien Siuruan- ja Livojoen keskivirtaamat olivat elokuussa 242 ja 164 prosenttia ajankohdan normaaliarvosta.
Oulujoen Merikosken voimalaitoksella elokuun virtaama oli 200 prosenttia elokuun pitkänajan keskiarvosta.
Kiiminkijoen virtaama Haukiputaalla oli elokuussa 138 prosenttia ajankohdan normaaliarvosta.
Kuivajoen elokuun keskivirtaama oli 215 prosenttia ajankohdan normaaliarvosta.
Oulujoen eteläpuolisissa jokivesistöissä Siika- ja Pyhäjoessa virtaamat elokuussa olivat 255 ja 303 prosenttia elokuun normaaliarvoista.
Järvien vedet korkealla
Myös järvien vedenkorkeudet ovat tänä kesänä Pohjois-Pohjanmaalla olleet normaaliarvojen yläpuolella. Kuusamossa Kitkajärven vedenkorkeus oli syyskuun alussa kolme senttiä ja Kuusamojärven ja Muojärven vedenkorkeus kuusi senttiä ajankohdan normaaliarvon yläpuolella.
Kuivajoen Oijärven vedenkorkeus oli elokuun lopussa 30 senttiä ajankohdan keskiarvon yläpuolella. Siikajoella Uljuan tekojärvellä vedenkorkeus oli 82 senttiä säännöstelyn ylärajan yläpuolella.