PKC Group Oyj:n työntekijät Kempeleessä ja Raahessa marssivat ulos työpaikaltaan vastalauseena 230 henkilöä koskeville yt-neuvotteluille. Kempeleen johdinsarjatehtaalla aiotaan marssia ulos torstaina ja Raahen elektroniikkatehtaalla perjantaina.
Kempeleen tehtaan työntekijä Merja Koskela kertoo, että työpaikalta lähtevät ensin yövuorolaiset keskiviikon ja torstain välisenä yönä kello 12. Torstaiaamuna töihin tulevat poistuvat kello 8.
Ulosmarssiin osallistuvat tuotannon ja tuotannon tukitoimen työntekijät. "Toimihenkilöt jättäytyvät näillä näkymin ulos marssista", Merja Koskela sanoo.
Ensimmäisenä töihin palaavat torstai-iltana yövuorolaiset, ja siitä eteenpäin töitä jatketaan normaalisti. Raahen tehtaalla ulosmarssin ajankohdaksi on kaavailtu perjantaiaamupäivää kello 10. Kahdella tehtaalla työpaikaltaan poistuu yhteensä muutama sata työntekijää.
Koskelan mukaan mielialat työpaikalla ovat irtisanomisuutisen jälkeen olleet apeat. Asia oli tiedossa jo pitkään, ja yt-neuvottelujen osattiin odottaa alkavan kesälomien jälkeen. Yllätyksenä kuitenkin tuli, miten suurta joukkoa ne lopulta koskivat.
"Motivaatio on loppu.Torikokouksia pidetään koko ajan, eikä keskittymisestä tahdo tulla mitään", Koskela toteaa.
PKC Group ilmoitti maanantaina 8. elokuuta yt-neuvottelujen aloittamisesta Kempeleen ja Raahen tehtailla. Kempeleessä henkilöstön vähentämistarpeeksi ilmoitettiin 170 ja Raahessa 60.
Työnantaja on ilmoittanut henkilöstöjärjestelyjen selviävän syyskuun loppuun mennessä.