Pir­kan­maal­le et­si­tään toista lää­nin­tai­tei­li­jaa

Pirkanmaan taidetoimikunta aikoo pestata uuden läänintaiteilijan.Tehtävään etsitään henkilöä, jonka asiantuntemus painottuu valokuvataiteeseen.

Pirkanmaan taidetoimikunta aikoo pestata uuden läänintaiteilijan. Tehtävään etsitään henkilöä, jonka asiantuntemus painottuu valokuvataiteeseen. Muiden visuaalisten taiteiden ja uusien medioiden tuntemus on eduksi.

Taidetoimikunta teki päätöksen toisen läänintaiteilijan palkkaamisesta siitä huolimatta, että määrärahojen kasvusta ei ole varmuutta. Rahapulan vuoksi Pirkanmaalla on viime vuosina ollut vain yksi läänintaiteilija, jonka toimiala painottuu kirjallisuuteen.

Nykyisen läänintaiteilijan Niina Hakalahden työsuhde jatkuu kesään 2002 asti. Pirkanmaan toinen läänintaiteilija aloittaisi työnsä näillä näkymin syksyllä. Läänintaiteilijan päätehtävä on ohjata ja edistää omaa taidealaansa alueellaan.

Ilmoita asiavirheestä