Pikkujoulujen vilkkain sesonki alkaa viikonloppuna. "Mikäli vanhat merkit pitävät paikkansa, viikonloppuna se alkaa ja kestää tuonne itsenäisyyspäivän yli", toimitusjohtaja Mauri Puolakanaho Oulun Aluetaksista ennustaa.
Vanhat merkit pitävät paikkansa. Ravintolapäällikkö Sanna Hämäläinen Radisson Sassista vahvistaa, että tuleva viikonloppu on varattu täyteen pikkujoulun juhlijoista, kuten myös kaikki viikonloput tästedes.
"Ne on varattu täyteen jo syyskuun puolivälin ja lokakuun puolivälin välisenä aikana", Hämäläinen sanoo.
Suosituimmat paikat ovat kaupungeissa täynnä, vaikka pikkujoulut eivät enää ole yhtä suosittuja kuin ennen. "Firmoilla on muita juhlia. Ennen ei järjestetty muita kuin pikkujouluja", kertoo pikkujouluapulaispalvelua pyörittävä Sami Manelius Helsingin Delicatessen-ravintolasta.
Myös erilaisten teemojen kulta-aika on hänen mukaansa ohi. Tämän kevään hitti on silti yhä kieltolaki-teema, jossa juodaan alkoholia, päinvastoin kuin nimestä voisi päätellä. Salakapakka-ideaa käytetään pikkujouluissa pohjoisessakin.
Muita tämän vuoden teemoja ovat goottilaiset pikkujoulut, 80-luvun pikkujoulut tai avaruuspikkujoulut, jossa syödään avaruuden inspiroimaa ruokaa. "Juhlijat haluavat palata perusasioihin. Hyvä ruoka ja juoma ovat taas tärkeitä", Manelius sanoo.
Uusi Seurahuone luottaa teemapikkujouluihin, kertoo myyntipäällikkö Harriet Urponen. "Työpaikan sihteerillä on yleensä iso työ hoitaa yksin pikkujoulujärjestelyt ruokineen ja ohjelmineen. Siksi tarjoamme pikkujouluja esimerkiksi Finnhits- tai lattariteemalla", Urponen sanoo.
Hotelli Lasaretin pikkujouluaikoja on varattu heti viime vuoden pikkujoulujen jälkeen. "Tänä vuonna meillä on erikoisuutena multimediasali, jossa videotykeillä esitetään esimerkiksi lumisadetta", hotelli-ravintolan johtaja Anna Paakkari kertoo.
Pikkujouluja voi halutessaan viettää myös vaikkapa Tietomaassa, jonne pikkujouluväki voi varata ajan ja tutustua näyttelyihin, kisata leikkimielisessä Tietomaa-kisassa ja syödä ravintolassa.
"Tänä vuonna on tullut aiempaa enemmän varauksia. Kestosuosikki myös pikkujouluissa on ollut urheilunäyttely, jossa pääsee kokeilemaan erilaisia lajeja", palveluvastaava Tuija Hoikka sanoo.
Oulussa taksit varautuvat vielä täyteen pikkujoulurähinään. Tulevalle viikonlopulle on tilattu muista kunnista 40 ylimääräistä taksia, jotka pystyvät ajamaan noin 500 kyytiä illassa. Yhteensä Oulussa on tulevana viikonloppuna liikkeellä 220, 230 taksia.
Lisävoimia on tulossa neljälle seuraavalle viikonlopulle. Viimeinen vilkas pikkujoulupäivä on lauantaina 9. joulukuuta.
Lisätaksitkaan eivät silti riitä purkamaan taksijonoja. "Kaikki haluavat yhtä aikaa kotiin", Mauri Puolakanaho huokaisee. Hän toivoo, että Koskilinjat ajaisi ylimääräisiä yövuoroja nyt, vuoden vilkkaimpana aikana. "Tuntuu hurjalta, että kaupunki täytetään urakalla ja oletetaan sitten, että samalla hetkellä löytyisi taksi jokaisen takapuolen alle."
Koskilinjat lupaa vastata huutoon. Perjantaisin ja lauantaisin onnikka vie juhlijoita kotiin yövuoroilla kolmella linjalla.