Vaalikone: Löydä sinulle sopivin ehdokas Kalevan vaa­li­ko­nees­ta

Syntyvyys: Syn­ty­vyys painui pak­ka­sel­le Poh­jois-Poh­jan­maal­la en­sim­mäis­tä kertaa 150 vuoteen

Koti-Kaleva: Ou­lu­lais­ko­dis­sa lapset saavat leikkiä ja näkyä joka pai­kas­sa

Mainos: Jakajaksi Kaleva Mediaan kesän ajalle - tutustu ja hae tästä

Piir­to­heit­ti­mel­lä syntyy kuu, jota sir­kus­tai­tei­li­ja kul­jet­taa – sir­kus­teok­sen en­si-il­ta nähdään Oulussa

Luis Sartori do Vale Brasiliasta ja Mira Ravald Suomesta seikkailevat graafisten viivastojen keskellä, kontrabasson säestyksellä.

Ryhmä WHS:n ja Flow-sirkuksen tuottaman esityksen graafinen maailma syntyy vanhojen piirtoheittimien avulla. Kuvassa nuorallatanssija Mira Ravald.
Ryhmä WHS:n ja Flow-sirkuksen tuottaman esityksen graafinen maailma syntyy vanhojen piirtoheittimien avulla. Kuvassa nuorallatanssija Mira Ravald.
Kuva: Luis Sartori do Vale

Luis Sartori do Vale Brasiliasta ja Mira Ravald Suomesta seikkailevat graafisten viivastojen keskellä, kontrabasson säestyksellä

Brasiliasta Suomeen kotiutunut sirkus- ja kuvataiteilija Luis Sartori do Vale ja suomalainen (nuoralla)tanssija Mira Ravald halusivat kokeilla, mitä kahden taiteilijan ja useamman taiteenlajin synergiasta syntyy. He viimeistelivät tällä viikolla Oulussa teoksensa Portmanteau, jossa piirtoheittimet kohtaavat sirkustaiteen.

Teoksen nimi on ranskaa, mutta kielitieteellinen termi englantilainen. Se tarkoittaa esimerkiksi sanojen yhteen sulattamista, josta syntyy jokin uusi käsite. Niin kuin brunssi englannin kielen aamiaisen ja lounaan yhdistelmänä.

Visuaalisen ja sanattoman esityksen punainen lanka on yhteys ja sen katkeaminen, tekijät kertovat.

– Kohtaaminen, jäähyväiset, uudelleen kohtaaminen ja hyvästeleminen, Luis luettelee.

Näyttämöllä on läsnä myös säveltäjä ja muusikko Antonio Alemanno Italiasta sekä useita piirtoheittimiä. Piirtoheittimillä toteutetut elävät kuvat heijastuvat tilaan ja kehoihin kontrabasson lämpimien sävelten säestämänä.

Portmanteau kuuluu taiteellisen johtajan Pirjo Yli-Maunulan kuratoimaan Flow-sirkussarjaan. Esitys nähdään Valvesalissa Oulussa 2.2. kello 14 (ennakkoesitys), 3.2. kello 19 (ensi-ilta) ja 4.2. kello 16.

Katso tunnelmapaloja teoksesta:

Portmanteau - Teaser from Luis Sartori do Vale on Vimeo.