Pii­ri­joh­ta­jan ero yllätti Ur­pi­lai­sen

Tieto SDP:n Pohjanmaan piirin puheenjohtajan erosta tuli täydellisenä yllätyksenä puolueen puheenjohtajalle Jutta Urpilaiselle.

Tieto SDP:n Pohjanmaan piirin puheenjohtajan erosta tuli täydellisenä yllätyksenä puolueen puheenjohtajalle Jutta Urpilaiselle.

Urpilainen pitää Arttu Uhlgrenin eroa piirijärjestön puheenjohtajan tehtävästä valitettavana.

Uhlgren sanoo jättäneensä paikkansa siksi, ettei ole pystynyt ottamaan vielä kantaa kummankaan puheenjohtajaehdokkaan puolesta. Hän ei halua tässä tilanteessa ohjailla puolueväkeä mielipiteillään.

Eduskunnasta tavoitetulta Urpilaiselta kysyttiin, miten noloa on, että oman piirijärjestön puheenjohtaja ei ole valmis tukemaan hänen uudelleenvalintaansa.

- En osaa ottaa kantaa siihen, kun en tiedä, mikä hänen kantansa tällä hetkellä on. Hän ei ole sitä kertonut.

Urpilainen ei kertomansa mukaan tiedä, mitä asian taustalla on.

- Tiedän vain, mitä minulle on kerrottu. Piirihallitus on 11. tammikuuta käynyt keskustelun Uhlgrenin johdolla. Yhdessä sovittiin, että piirihallitus asettuu tukemaan minun uudelleenvalintaani. Jostain syystä puheenjohtaja on kuitenkin päätynyt henkilökohtaisesti toisenlaiseen ratkaisuun ilmeisesti viime aikoina.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä