Oulu Harmaassa taloudessa liikkuu jo viisi miljardia euroa vuodessa. Piilotalous ei suinkaan jäänyt lama-ajan ilmiöksi, vaan se vahvistuu nousukaudella, kun rahaakin on enemmän käytössä.
Pimeän palkanmaksun rinnalle suureksi ongelmaksi on nousukauden ansiosta tullut harmaa talous kansainvälisessä sijoitustoiminnassa. Niin kutsutut veroparatiisiyhtiöt ovat merkittäviä harmaalla taloudella hankittujen rahojen sijoitus- ja rahanpesupaikkoja.
Vielä julkistamattoman harmaan talouden tilannekatsauksen mukaan monet harmaan talouden kitkemiseksi suunnitelluista toimenpiteistä eivät ole toteutuneet. Esimerkiksi rakennusalalla on yhä mahdollista kiertää arvonlisäveroa ja yritykset voivat yhä käyttää maallikkotilintarkastajia.
Selvityksen kirjoittaja, Markku Hirvonen valtiovarainministeriöstä pitää tilannekatsauksen tärkeimpinä osina lainsäädännön ja viranomaistoiminnan puutteiden tarkastelua.
Hirvosen mielestä verohallinto tekee nykyään aivan liian vähän harmaan talouden tarkastusiskuja. Tarkastusten määrä on laskenut tasaisesti. Huippuvuonna 1996 tarkastuksia oli lähes kaksi kertaa enemmän kuin viime vuonna. Tarkastusiskujen perusteella tehtyjen rikosilmoitusten lukumäärä on laskenut alle puoleen vuoden 1996 tasosta.
Liiketoimintakieltojen määrä on puolestaan kasvanut jatkuvasti vuodesta 1998 lähtien. Tuolloin liiketoimintakieltoja määrättiin 18 yritykselle. Vuonna 2000 kiellon sai jo 57 yritystä ja viime vuonna jopa 79 yritystä.
Hirvosen mukaan verohallinnolla ja muilla viranomaisilla on liian vähän resursseja harmaan talouden valvontaan. Lisäksi vanhat, pitkään kestävät talousrikosjutut vievät monen viranomaisen aikaa uusilta jutuilta.
Talousrikokset käsitellään oikeudessa yleensä kahteen kertaan, ensin käräjäoikeudessa ja sitten vielä hovioikeudessa. Talousrikosjutut työllistävät siten tutkijoita, asianvalvojia, verotarkastajia ja syyttäjiä huomattavan pitkään. Uusien juttujen saaminen tutkintaan käy koko ajan vaikeammaksi.
"Syyttäjiä ei yksinkertaisesti riitä. Myös poliisilla on liian vähän resursseja. Viranomaisputki on tukossa", toteaa Hirvonen.