Sauli Niinistön mielestä Suomen liittoutumattomuuteen ei ole enää mitään syytä. "Meidän tulee liittoutua. EU:n turvatakuu oli askel oikeaan suuntaan. Nyt se on kadonnut" kokoomuksen presidenttiehdokas sanoo.
Hänen mukaansa Suomen tulee jatkossa turvata asemansa selkeän sopimuksen avulla.
"Pidän Suomen puolustusvoimia äärettömän tärkeinä ja hyvinä. Mutta jos kenraaleita kuuntelee, ongelmia on. He tietävät", Niinistö lisää.
Vaiettu raportti
Niinistö viittaa myös Naton ja Euroopan entisten komentajien työryhmän äskettäin julkaistuun tutkimusraporttiin "Euroopan puolustusintegraatio." Hän ihmettelee, että siitä on lähes vaiettu Suomessa, vaikka puolustusvoimain komentaja Juhani Kaskeala oli asiantuntijana mukana laatimassa raporttia.
Niinistö kyseleekin, onko Suomen puolustusvoimain komentaja ollut työryhmässä edustamassa vain itseään?
"En usko. Se, että hän ollut mukana työryhmässä osoittaa asian vakavuuden", Niinistö toteaa.
Amerikkalaisen aivoriihi-laitoksen CSIS:n julkaisemassa raportissa korostetaan, että Euroopan maat voivat parantaa sotilaallista toimintakykyään vain yhteistyötä tiivistämällä ja laajentamalla. Myös laajempi puolustusyhteistyö Naton kanssa katsotaan välttämättömäksi.
Tässä työssä Suomen pitää Niinistön mielestä olla aktiivisesti mukana. "En käsitä, että vastaus voi olla se, että kukaan ei puhu meillä tästä mitään", kummastelee Niinistö.
Liittolaisia tarvitaan
Sauli Niinistön mielestä virallisen Suomen on aika hyväksyä, että meitäkin tultaisiin tarvittaessa puolustamaan. "Tämä tarkoittaa liittoutumista", Niinistö sanoo.
Hänen mielestään on paradoksi, että Suomi on valmis lähettämään sotilaita rinta rinnan Euroopan ulkopuolellekin eurooppalaisten sotilaiden kanssa, jotka ovat usein myös Naton sotilaita. Samaan aikaan virallinen kanta on, että Suomeen ei päästettäisi muita puolustamaan meitä. Niinistö lisää, ettei hän esitä Suomen välitöntä liittymistä Natoon.
Kenen kanssa Suomi sitten liittoutuisi? Niinistö lähtee siitä, että Euroopan puolustusyhteistyötä syvennetään. Tämä kehitys hänen mukaansa on myös menossa. Tämän yhteistyön tiivistymisen lopputulos voi hänestä hyvin olla "eurooppalaisempi Nato" Eurooppaan.
"Naton ja Yhdysvaltojenkin yllä lepää suomalaisten mielissä varjoja, jotka voisi haihduttaa rakentamalla eurooppalaisempi rakenne. " Niinistö sanoo itse olevansa rakennustyöhön valmis.
Sopimus avusta
Vaikkei Suomea uhkaa mikään äkkihyökkäys, voi maailman pelikenttä muuttua nopeasti niin, että mekin tarvitsemme ulkopuolista turvaa, Niinistö muistuttaa.
"Nyt virallinen kanta on, että olemme liittoutumattomia eikä tänne tulla meitä puolustamaan. Mikä järki tässä on?"
Nyt Suomi ajelehtii eurooppalaisessa yhteistyössä ajopuuna. Yhteistyöhän mennään mukaan hetki kerrallaan. "Kokonaisuutta ei halutakaan nähdä", Niinistö väittää.
Hänen mukaansa on selvä, että EU-puolustusta on integroitava, jotta unionin resurssit voidaan paremmin kohdentaa ja Eurooppa kykenee vastaamaan uusiin haasteisiin. "Tämä tarkoittaa automaattisesti myös perinteisen aluepuolustuksen järkiperäistämistä."
Niinistön mukaan Suomelle voisi sopia hyvin eurooppalaisempi ajattelu, "eurooppalaisempi Natokin"
"Jos EU:n sisällä tapahtuu puolustusresurssien järkiperäistämistä niin, että me olemme siitä ulkona, silloin olemme tästä järjestelmästäkin ulkona. Se vain korostaisi meidän ristiriitaista asemaamme", Niinistö sanoo.
Hänen mukaansa sekä Eurooppa, Pohjois-Amerikka että Nato lähtevät siitä, että Euroopan on otettava enemmän vastuuta Euroopasta. Niinistön mielestä on syytä muistaa myös se, että sotilaiden kielenkäytössä esimerkiksi kriisinhallinta Euroopan ulkopuolella on myös osa ennakkoehkäisevää puolustusta.
Jatkossa EU ja Nato näyttävät pitävät yhteistyössä yllä sellaista ennakoivaa maailmanjärjestystä, joka palvelee molempien puolustuksellisia tarpeita, Niinistö linjaa.