Oulun kaupunginteatteri on aloittanut helmikuussa ensi-iltansa saavan Petronella-suurmusikaalin harjoitukset.
Legendaarisen kullankaivajien muusan rooliin astuu rockmuusikkona ja koululaisohjelma Boosterin juontajana tunnetuksi tullut helsinkiläinen Isa-Eerika Lehto.
Musikaalin ohjaa Leena Salonen. Musiikin on säveltänyt näyttämömusiikistaan useasti palkittu Jukka Linkola.
Petronellan rooli on Lehdolle jännittävä haaste ja Linkolan musiikki mieluisaa esitettävää.
"Mitään helpointa laulettavaa se ei ole, kuten ei Linkolan musiikki yleensäkään. Melodiat ja harmoniat ovat todella kauniita. Ja sanoitukset ovat mielestäni todella syvällisiä. Niiden avulla olen pyrkinyt eläytymään Petronellan mielenmaisemaan", Lehto kertoo.
Millainen Petronella sitten keimailee lavalla helmikuussa, sitä Lehto ei tiedä vielä itsekään. Haastatteluhetkellä hän oli lukenut Ismo Sajakorven laatiman käsikirjoituksen rungon, johon ohjaaja Leena Salonen on tehnyt useita muutoksia.
Rooli syntyy tiimityöllä
"En halua muodostaa voimakkaita käsityksiä roolistani ennen kuin olen nähnyt toiset esiintyjät ja kuullut ohjaajan näkemyksiä. Uskon todella lujasti tiimityöhön!" sanoo Sibelius-Akatemiassa musiikkiteatteria opiskellut Lehto.
Taustatyötä hän on toki tehnyt rooliaan varten etsimällä tietoa netistä. "Kaiken lukemani perusteella en koe, että Petronella olisi ollut perinteinen vamppi. Pikemminkin hän oli luonnonlapsi ja aikanaan radikaali nainen. Löydän itsestäni paljon samaa, sillä olen itsekin tällainen oman tieni kulkija, jota levottomuus ajaa eteenpäin", Lehto pohdiskelee.
Sen sijaan miestennielijäksi Lehto ei tunnustaudu. "En myöskään ole käynyt Lapissa kuin laskettelemassa ja rippileirillä. Kaunein Lappi on varmasti vielä kokematta", Lehto sanoo.
Teatterissa vuoden 1949 Lemmenjoen miljööseen johdattavat lavastaja Olli Mäntylä ja pukusuunnittelija Pasi Räbinä.
Lahdessa, Turussa, Hämeenlinnassa ja Helsingissä musiikkiteatteria tehnyt Isa-Eerika Lehto esittäytyi oululaisyleisölle viime kesänä Mikko Kivisen ohjaamassa Tukkijoella-musikaalissa.