Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Pe­sän­per­kaa­jia tar­vit­tai­siin edel­leen – ha­luai­sin nähdä kirjan "Han­kin­ta­la­ki – silmät kiinni lu­vuis­sa"

Viime viikon torstaina sai tv-ensi-iltansa Arthur Franckin dokumenttielokuva ”Pesänlikaajat”, joka ruoti 1980-luvun alun kohukirjan ”Tamminiemen pesänjakajat” syntyä.

”Pesänjakajien” sanottiin aikanaan tuulettaneen poliittisen journalismin ja tuoneen poliittisia kytköksiä kansan syvien rivien tietoon, siinä vieläpä mainiosti onnistuen.

Tarvittaisiinko moista kirjaa enää nykyään ja jos tarvittaisiin, niin mistä aiheesta? Mielestäni tarvittaisiin. Haluaisin nähdä kirjan: Hankintalaki – silmät kiinni luvuissa.

Hankintalaki näet velvoittaa kilpailuttamaan julkiset hankinnat ja urakat. Sellaisiakin hankintoja on 1970-luvulta tuttujen eturistiriitojen pelossa kilpailutettu, joita laki ei sinällään kosketa, mutta jotka ovat tulkittu kilpailututtaviksi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut