Perussuomalaisten Oulun valtuustoryhmällä on jyvä hakusessa Hiukkavaaran ampumaradan käytön osalta.
Kaupunginhallituksessa maanantaina molemmat perussuomalaisten edustajat Vaili Jämsä-Uusitalo ja Anne Snellman olivat sitä mieltä, että siviiliampujien harrastustoiminta voidaan siirtää Oulun Hiukkavaaran ampumaradoilta toisaalle.
Keskiviikkona perussuomalaisten valtuustoryhmän sihteeri Jenna Simula toi julki koko ryhmän nimissä tiedotteen, jossa vaaditaan ampumaharrastus turvattavaksi.
”Hiukkavaarassa on siis sallittava myös siviiliampujien toiminta niin kauan, kunnes tosiasiassa toiminnan korvaava ampumarata on käytössä.”
Itse asiassa kaupunginhallituksessa hävinneen osapuoleen, johon perussuomalaisetkin kuuluivat, kanta oli lähes samoin sanoin, että ”ampumaradan siviilikäyttö tulisi siirtymään tietyn määräajan kuluttua muualle, esimerkiksi rakenteilla olevaan seudulliseen monitoimikeskukseen”.
Kaupunginhallituksessa Juha Hännisen (kok.) voitokkaassa lausumassa todettiin suoraan, että ”ampumaradan siviilikäyttö (muu kuin puolustusvoimain käyttö) tulee jatkumaan samoilla periaatteilla kuin tähänkin saakka”.
Kaupunginhallituksen voittanut kanta ei ole siirtämässä ampumarataa Hiukkavaarasta yhtään minnekään toisin kuin perussuomalaiset.
Perussuomalaiset toteavat, että Oulu Zoneen on voimassa oleva ympäristölupa ampumaradalle, mutta radan rahoitus puuttuu.
Perussuomalaisten valtuustoryhmän kannanotossa mainitaan Oulun seudulla olevan noin 20 000 metsästäjää.