Opetuksen valtakunnallisissa tavoitteissa korostetaan koulun sivistystehtävän ohella erityisesti kasvatuksellisia tavoitteita, oppilaiden kasvua ihmisyyteen ja yhteiskunnan jäsenyyteen, opetuksessa annettavia tarpeellisia tietoja ja taitoja sekä koulutuksellisen tasa-arvon edistämistä ja elinikäistä oppimista.
Valtioneuvosto antoi torstaina asetuksen perusopetuksen yleisistä valtakunnallisista tavoitteista sekä tuntijaosta. Perusopetuksen nykyinen tuntijakopäätös on vuodelta 1993.
Uusi asetus tulee voimaan elokuun alusta. Perusopetuksen tuntijaossa opetustuntien kokonaismäärä säilyy entisen suuruisena.
Äidinkieleen ja kirjallisuuteen lisätään kaksi vuosiviikkotuntia, matematiikkaan yksi vuosiviikkotunti sekä historiaan ja yhteiskuntaoppiin yksi vuosiviikkotunti.
Uutta oppiainetta terveystietoa opetetaan muiden aineiden ohessa vuosiluokilla 1–6 ja kolme vuosiviikkotuntia luokilla 7–9. Valinnaisaineiden vähimmäistuntimääräksi tulee 13 vuosiviikkotuntia.
Tarkoituksena on, että uudet ensimmäisillä ja toisilla luokilla ensi elokuun alusta ja viimeistään seuraavan vuoden elokuun alusta.
Muilla vuosiluokilla uudet opetussuunnitelmat otetaan käyttöön mahdollisimman pian tämän jälkeen kuitenkin niin, että kaikilla opetuksen järjestäjillä on oltava uudet opetussuunnitelmat käytössään viimeistään elokuussa 2006.