Ruukki
Maa- ja metsätalousministeriön alaisen Siemenperunakeskuksen (SPK) yhtiöittäminen siirtää siemenperunatutkimuksen Maa- ja elintarviketalouden tutkimuskeskuksen (MTT) Ruukin tutkimusasemalle.
Pohjois-Pohjanmaalla muutoksia ei haluta jarruttaa, pikemminkin ne nähdään yhdessä siemenperuna-alan yrityspuolen rakennemuutoksen kanssa mahdollisuutena vahvan perunan osaamiskeskittymän, Potatopoliksen, rakentamiseen.
Valtionrahoitus säilymässä
Kun SPK muuttuu syyskuun alussa valtion liikelaitoksesta osakeyhtiöksi, lakkaa sen valtiolta saama rahoitus tutkimukseen. Aiemmin SPK:lle asetuksella määrätty tutkimus rahoituksineen siirtyy MTT:lle. SPK:n vs. johtaja Jukka Pekka Palohuhta katsoo päätöksen tarkoittavan käytännössä sitä, että panostus siemenperunatutkimukseen säilyy alueella.
"Ainakin voisi olettaa, että vastaavanlainen määräraha ohjataan vain toiselle organisaatiolle", Palohuhta sanoo.
Syksyllä aloittava uusi yhtiö keskittyy perustehtäväänsä siemenperunan tuotantoon. Osakkaiksi yhtiöön on tulossa alan toimijoita, yrityksiä sekä teollisuutta.
"Osakkailla on täydet intressit kehittää uuden yhtiön toimintaa. Uskon, että uudella yhtiöllä on hyvät mahdollisuudet kehittyä alalla ja turvata suomalaisen siemenperunatuotannon jatkuvuus tulevaisuudessakin", Palohuhta kertoo.
Lisärakennusta
jo suunnitellaan
MTT:n Ruukin tutkimusaseman johtaja Erkki Joki-Tokola kertoo laitoksensa olevan tällä hetkellä aktiivisen odottavalla kannalla siitä, miten asiat etenevät. Vaikka Ruukissa vielä odotellaan lopullisia päätöksiä ja sopimuksia, on tutkimusaseman tontille rakennettavan uuden lisärakennuksen rakennussuunnittelu käynnissä.
Mikäli aikataulu pitää paikkaansa ja suunnitelmat etenevät toivotulla tavalla, valmistuu noin 300 neliömetrin suuruinen ja noin 0,5 miljoonan euron arvoinen rakennus vuoden 2003 syyskuuhun mennessä. Joki-Tokolan mukaan uusissa tiloissa voidaan ottaa huomioon niin toimitila- kuin laitetarpeet.
"Toimijoiden välinen keskustelu vaatii vielä täsmennyksiä esimerkiksi siitä, mitä meiltä odotetaan. Jo pelkästään maakunnallinen vahva toiminta edellyttää kaikkien alan toimijoiden sitoutumista asiaan. Resurssimme ovat niin rajalliset, ettei meillä ole vara niitä eri suuntiin jakaa."
Erkki Joki-Tokola haluaa nähdä siemenperunatutkimuksen siirtymisen MTT:lle yhtenä osana laajempaa kokonaisuutta, jossa suuntana olisi Pohjois-Pohjanmaan kattava tai jopa laajempi maailmanlaajuiseen tunnettavuuteen pyrkivä perunatuotannon osaamiskeskus.
"Samaan aikaan Raahen seutukunnan aluekeskusohjelmassa ollaan tutkimusasemalle päätetty rakentaa maaseutupuolen osaamiskeskus. Peruna voisi olla keskeisessä osassa tätä kokonaisuutta."
Potatopolikselle
hyvät edellytykset
Merkittävä osa kokonaisuutta on myös keväällä toteutunut kahden siemenperunatalon yhdistyminen Pohjoisen Kantaperuna Oy:ksi.
Toimitusjohtaja Eero Pisilä näkee muutosten sisältävän mahdollisuuksia erittäin vahvan osaamiskeskittymän, potatopoliksen, luomiseen. Toteutuminen edellyttää laajaa yhteistyötä ja yhteisiä näkemyksiä niin yrityspuolella kuin neuvonnassa, koulutuksessa ja tutkimuksessa.
Tuotantojohtaja Jaakko Rahko muistuttaa, että perustettavan yhtiön uudet omistajat ja uusi toimiva johto linjaavat toimintaa. Yrityksenä Pohjoisen Kantaperuna haluaa olla avoimesti mukana ja katsoa, mitä palveluja se voisi mahdollisesti tuottaa.
Pisilä ja Rahko toivovat SPK:sta muodostettavalle osakeyhtiölle aktiivista toimijan roolia kehittämisasioihin ja pohjoisen perunatuotantoon. Vankka kansainvälinen perunan tuotantoalue, jossa yritykset ovat vahvasti mukana, luo hyvinvointia myös ympäristöön.
Pyhäjokinen siemenperunatuottaja Matti Pahkala näkee erinomaisena asiana tutkimustoiminnan siirtämisen erillisille puolueettomalle yksikölle. Silloin tulokset ovat kaikkien hyväksi käytettävissä.