Suru ja tuska ovat murtaneet irakilaisen Al-Shemarin perheen. Perjantai-iltainen Myyrmannin pommi-isku vei heidän ainoan tyttärensä, 7-vuotiaan Zainabin.
Perheen kolmanneksi nuorin lapsi, 9-vuotias Tahir-poika loukkaantui iskussa vakavasti, eikä vanhemmilla ollut vielä maanantaina tarkkaa tietoa pojan voinnista.
"En voi ymmärtää, miksi tämä tapahtui", sanoo Vantaan Peijaksen sairaalassa toipuva isä Naim Al-Shemari hiljaa. Isä kertoo, että iloinen ja ulospäinsuuntautunut Zainab-tytär piti todella paljon koulusta.
Hän oli juuri viime perjantaina sanonut odottavansa kovasti maanantaita ja opinahjoon pääsyä. Tyttö nousi aina aamuisin ensimmäisenä ja herätteli sitten neljä veljeään alkavaan koulupäivään.
"Naapurin rouvallekin Zainab oli kuin toinen tytär. Hän talutti aina rouvan kanssa tämän koiria", Naim Al-Shemari kuvailee.
Järkyttävän perjantai-illan tapahtumien muisteleminen nostaa kyyneleet Naimin silmiin. Perhe oli mennyt Myyrmannin kauppakeskukseen katselemaan uutta puhelinta ja ostamaan nauloja. Isä kävi nopeasti naulaostoksilla, ja lapset jäivät lähellä seisseen pellen luo, joka myi ilmapalloja.
"Tulin kaupasta ja kumarruin lasteni puoleen. Olin juuri kysymässä, minkälaisen ilmapallon he haluavat, ja silloin räjähti."
Isä kaatui lastensa päälle ja yritti suojata heitä parhaansa mukaan. Naim kertoo, että onneksi haulit osuivat häneen, muuten ne olisivat lentäneet suoraan perheen nuorimman, 5-vuotiaan Abdullahin päähän.
9-vuotias Tahir loukkaantui iskussa pahasti. Hän saattaa menettää näön toisesta silmästään ja hänen vartalossaan on noin 40 haulien aiheuttamaa haavaa. Isästä kauempana seisseen Zainabin pelastamiseksi ei voitu tehdä mitään. Tyttö kuoli matkalla sairaalaan.
"Pidin Suomea rauhallisena maana"
Irakista kotoisin oleva Al-Shemarin perhe on asunut Suomessa kuusi ja puoli vuotta. Ennen uuteen kotimaahan pääsyä Al-Shemarit olivat pakolaisleirillä Saudi-Arabiassa, jossa Zainab-tytär syntyi.
"Pidin Suomea rauhallisena maana ja viihdyin hyvin Suomessa. En vain voi uskoa, että näin voi tapahtua täällä. Pidin Suomea yhtenä turvallisimmista maista. Täällä asuu niin rauhallinen ja suvaitsevainen kansa", Naim Al-Shemari miettii.
"Suomi on rakas kotimaa jokaiselle, joten en voi ymmärtää, miksi oman maan kansalainen tekee tällaista tuhoa. Toivon todella, että tällaista ei enää ikinä tapahtuisi."
Isä Naim Al-Shemari joutuu olemaan sairaalassa vielä muutaman päivän. Perheen äiti Nahlah ehkä pidempään. Kummallakin vanhemmalla on haulin jälkiä eri puollila kehoa.
"Nahlah on täysin murtunut. Hän ei voi nukkua, itkee vain ja suree lapsiaan."