Israelin ulkoministeri Shimon Peres sanoi tiistaina, että palestiinalaisjohtaja Jasser Arafat voi matkustaa arabimaiden huippukokoukseen Beirutiin, jos tulitaukosopimuksen ehdoista päästään sopimukseen palestiinalaisten kanssa.
"Jos tulitauon ehdoista voidaan sopia, en näe mitään ongelmia Arafatin lähdölle Beirutiin", Kiinassa vieraileva Peres sanoi.
Peres katsoi myös, että Saudi-Arabian tekemä rauhanaloite on lupauksia herättävä.
"Me hyväksymme ehdotuksen visiona, mutta selvästikin siitä on neuvoteltava. Ongelmana Saudi-Arabian esityksessä on se, ettemme tiedä, kenen kanssa meidän olisi neuvoteltava", ulkoministeri sanoi.
Israelin hallituksen edustaja Avi Pazner sanoi puolestaan aamulla, ettei Arafat ole toiminut vielä riittävän ponnekkaasti väkivallan lopettamiseksi.
Jos tilanne muuttuu, Israel voi Paznerin mukaan vielä sallia Arafatin osallistumisen Beirutin huippukokoukseen.