Israelin ulkoministeri Shimon Peres sanoi tiistaina Valenciassa, että Euroopan unioni voisi lähettää uuden valtuuskunnan Israeliin.
Valtuuskunnan sallittaisiin myös tavata palestiinalaisten presidentti Jasser Arafat, mikäli se niin haluaa. Asiasta kertoivat EU:n diplomaattilähteet.
Diplomaatti, joka esiintyi nimettömänä, kertoi Peresin sanoneen, että aikaisemmin tässä kuussa Israelissa käyneiden Espanjan ulkoministerin Josep Piquen ja EU:n ulkopoliittisen edustaja Javier Solanan vierailun yhteydessä sattui ”väärinkäsitys”, minkä vuoksi nämä eivät päässeet tapaamaan Arafatia.
EU pitää Arafatia edelleen palestiinalaisten laillisesti valittuna johtajana. Lähi-idän tilanne on hallinnut maanantaina Valenciassa alkanutta EU:n ja Välimeren maiden kokousta.