Israel ei tule sallimaan, että presidentti Martti Ahtisaaren johtama selvitysryhmä haastattelee ketä se haluaa Jeninissä, ilmoitti Israelin ulkoministeri Shimon Peres.
- Israel ei voi hyväksyä YK:n selvitysryhmän vaatimusta päättää, keitä sotilashenkilöitä se haluaa haastatella, Peres sanoi Israelin radion haastattelussa.
Peresin mukaan juuri tämä kysymys on yksi keskeisimmistä kiistakohdista, josta ei vielä ole päästy sopuun YK:n kanssa käydyissä neuvotteluissa.
Sen sijaan YK on Peresin mukaan hyväksynyt, että sotilashenkilöt voivat todistaa nimettöminä ja heille taataan se, ettei heitä voida todistuksiensa perusteella syyttää "sotarikoksista".
Ahtisaaren johtaman selvitysryhmän on määrä lähteä kohti Jeniniä myöhemmin tänään, mikäli päivällä pidettävä Israelin hallituksen kokouksen hyväksyy virallisesti ryhmän lähettämisen.