Pentti Kouri on kuollut

Taloustieteilijä ja pääomasijoittaja Pentti Kouri on kuollut. Kouri kuoli tänä aamuna Suomen aikaa pitkälliseen sairauteen Los Angelesissa, vahvistaa hänen veljensä Pekka Kouri. Kemijärveläiseen rakennusmestarin perheeseen vuonna 1949 syntynyt Kouri teki värikkään ja monitahoisen uran Suomessa ja maailmalla.

Taloustieteilijä ja pääomasijoittaja Pentti Kouri on kuollut. Penttki Kouri kuvattuna lokakuussa 2008.
Taloustieteilijä ja pääomasijoittaja Pentti Kouri on kuollut. Penttki Kouri kuvattuna lokakuussa 2008.

Taloustieteilijä ja pääomasijoittaja Pentti Kouri on kuollut. Kouri kuoli tänä aamuna Suomen aikaa pitkälliseen sairauteen Los Angelesissa, vahvistaa hänen veljensä Pekka Kouri.

Kemijärveläiseen rakennusmestarin perheeseen vuonna 1949 syntynyt Kouri teki värikkään ja monitahoisen uran Suomessa ja maailmalla. Kouri muistetaan Suomessa ennen muuta 1980-luvun niin sanotuista Kouri-kaupoista. Ne liittyivät epäonnistuneeseen Suomen Yhdyspankin nurkanvaltausoperaatioon. Kouri-kauppojen jälkipyykkiä pestiin vuosien ajan.

Kouri oli myös erittäin lahjakas ekonomisti, ja hän toimi taloustieteen professorina sekä Yhdysvalloissa että Suomessa. Tutkimustyössään hän keskittyi erityisesti valuuttakurssiteoriaan.

Kouri tunnettiin myös taidekeräilijänä. Hän keräsi 1980-luvulla mittavan nykytaiteen kokoelman. Lopulta kokoelman hankki nykytaiteen museo Kiasma.

Pentti Kouri Wikipediassa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä