Pel­ti­po­lii­sil­le tehtiin il­ki­val­taa Ul­vi­las­sa –  poliisi epäilee rä­jäy­tys­tä ja pyytää ylei­söl­tä vih­jei­tä

Poliisilla ei ollut maanantaiaamuna tietoa tekijästä.

Nopeusvalvontakamera eli peltipoliisi räjäytettiin Satakunnan Ulvilassa varhain maanantaina, epäilee Lounais-Suomen poliisi.

Valtatie 2:lla Friitalan kohdalla sijaitsevaa peltipoliisia vahingoitettiin varhain maanantaina. Hätäkeskus sai ilmoituksen asiasta noin puoli viideltä aamuyöllä.

Poliisi on aloittanut tapauksesta esitutkinnan. Asiaa tutkitaan liikennetuhotyönä ja räjähderikoksena.

Rikoskomisario Pertti Läksyn mukaan vauriot ja havainnot viittaavat siihen, että kyse saattaa olla räjäytyksestä. Hän kertoi STT:lle maanantaiaamuna, ettei poliisilla ole tietoa tekijästä tai teon motiivista.

Tapauksen aiheuttaman poliisioperaation vuoksi liikenne valtatie 2:lla jouduttiin väliaikaisesti sulkemaan, ja liikenne ohjattiin kiertotielle. Aamun aikana liikenne palautui jälleen normaaliksi.

Myös poliisin koirapartio suoritti etsintöjä tapahtumapaikalla. Läksyn mukaan koirapartio ei kuitenkaan etsinyt ihmistä.

Poliisi pyytää yleisöltä apua tapauksen selvittämiseen. Havaintoja tehneitä tai asiasta muuten jotain tietäviä pyydetään ottamaan yhteyttä poliisin sähköpostilla osoitteeseen vihjeet.lounais-suomi@poliisi.fi tai puhelimitse numeroon 0504564963.

Juttu päivitetty kauttaaltaan klo 13:37. 

Ilmoita asiavirheestä