Kotimaiset vaihtoehdot lämmitysmuodon valinnassa kiinnostavat yhä useampaa omakotirakentajaa.
Kiiminkiläinen Ari Mäntykenttä ei ole katunut remonttia, jossa vanhaan kattilaan hankittiin viime joulukuussa pellettipoltin ja kattilahuoneeseen pieni siilo. Noin 3 000 euron investointi alkoi heti maksaa itseään takaisin, kun öljyn hinta hyppäsi korkealle. "Kolmessa vuodessa nämä maksavat itsensä takaisin."
Hän arvioi, että laitteistoa pitää huoltaa kolmen viikon välein. Huoltoon kuluu aikaa kymmenisen minuuttia. Näppärän kokoinen pellettisiilo on tarpeen täyttää kuuden viikon välein ja talvella kolmen viikon välein.
Maalämpö
näytti mallia
Pellettilämmitys on tulossa yhä kiinnostavammaksi vaihtoehdoksi lämmitysmuotona. Nyt öljylämmitys maksaa liki kuusi senttiä kilowattituntia kohden, mutta pellettilämpöä saa 2,5-3 sentillä kilowattituntia kohden.
Toisaalta pelletinpolttoon tarvittava laitteisto maksaa 20-30 prosenttia enemmän kuin uusi öljylämmityslaitteisto.
Kehitysjohtaja Ilari Aho Motivasta arvelee, että pellettilämmityksen tilanne on sama kuin maalämmöllä oli 5-6 vuotta sitten.
"Maalämpö on kasvanut tyhjästä 15 prosentin osuuteen uusien talojen lämmitysjärjestelmistä. Jos palaset loksahtavat pellettilämmityksellä paikoilleen, se on seuraava nopeasti kasvava lämmitysmuoto. Käyttökustannuksiltaan se on todella kilpailukykyinen vaihtoehto."
Järjestelmät ovat käyttömukavuudeltaan ja automaatioasteiltaan jo hyviä. "Ei perinteisten öljylämmitysjärjestelmien veroisia mutta aika hyviä", Aho sanoo.
Pellettilämmittäjän on käytävä silloin tällöin katsomassa laitteistoja ja puhdistamassa tuhkaa pois.
Oulun seudulla toimiva PSP-Group Oy toimittaa pellettiratkaisuja. Tekninen johtaja Eero Heikkinen sanoo, että Suomessa ollaan vielä starttivaiheessa. Pellettilämmityksestä ei tiedetä tarpeeksi. "Lvi-liikkeissäkään ei välttämättä tunneta asiaa tarpeeksi eikä osata antaa tietoja."
Pellettilämmitys on ollut jo pitkään Ruotsissa tärkeässä asemassa, mutta Suomessa kehitys on ollut hitaampaa. Suuri osa Suomeen tuotavista pellettipolttimista on valmistettu Ruotsissa.
Suomessa tuotekehitys on heräilemässä. Esimerkiksi PSP-Group tekee tuotekehitystään vientiäkin varten. Se tuo isompiin pellettilaitoksiin muun muassa etäkäytön mahdollisuuden.