Pe­li­can­sin putki poikki, tuo­ma­rit kis­mit­ti­vät Ara­vir­taa

Liigan alkukauden voimasuhteet kääntyivät päälaelleen, kun tukkoisesti aloittanut Tappara kaatoi sarjaa ylivoimaisesti dominoineen Pelicansin Tampereella 3-2 (1

Liigan alkukauden voimasuhteet kääntyivät päälaelleen, kun tukkoisesti aloittanut Tappara kaatoi sarjaa ylivoimaisesti dominoineen Pelicansin Tampereella 3-2 (1-1, 0-1, 2-0).

Tappio oli viiden ottelun voittoputkessa liitäneelle Pelicansille kauden toinen, mutta vasta ensimmäinen varsinaisella peliajalla.

- Teki itseluottamukselle hyvää, sanoi Tapparan 2-2-tasoituksen rangaistuslaukauksesta päätöserässä iskenyt Pekka Jormakka.

Tapparan voittomaalin iski Jan-Mikael Järvinen. Toni Kallelan 1-0-johtomaali oli miehen ensimmäinen Liigassa.

Pelicansin päävalmentaja Hannu Aravirtaa jäi kismittämään ottelun erotuomarityöskentely.

- Kaikissa (Tapparan) maaleissa oli hyvinkin paljon keskusteltavaa. Oltaisiin tietysti voitu hävitä muutenkin. Onnittelut Tapparalle meidän nollan rikkomisesta, hän sanoi.

Pelicansin tehomies oli jälleen Radek Smolenak, joka ampui kauden 11. maalinsa ja syötti Pekka Saarenheimon 2-1-johtomaalin.

Ilmoita asiavirheestä