Pe­li­cans löi Il­vek­sen

Seitsemän peliä perättäin jääkiekkoilun SM-liigassa hävinnyt Lahden Pelicans käänsi kurssin jumbofinaalissa Tampereen Ilvestä vastaan.

Lahti Seitsemän peliä perättäin jääkiekkoilun SM-liigassa hävinnyt Lahden Pelicans käänsi kurssin jumbofinaalissa Tampereen Ilvestä vastaan. Lahtelaiset ansaitsivat 4-3 (0-0, 2-1, 2-2) voittonsa, sillä Ilves oli alusta loppuun potkun jäljessä.

Tulos tiesi tamperelaisille entistä tuskaisempaa tilannetta.

"Paineista puhutaan ehkä liikaakin. Ne kuuluvat urheiluun ja niitä on myös kärkijoukkueilla. Kaukalossa pitää alkaa tapahtua. Nyt pelasimme kolmannen erän, kuten olemme harjoitelleet. Voiton eteen on kuitenkin pelattava täydet 60 minuuttia", sanoi Ilveksen valmentaja Teijo Räsänen.

Ailahtelevaa oli myös kotijoukkueen esitys. Tapparasta maalintekijäksi hankittu Toni Mäkiaho on Pelicansille selkeä vahvistus. Ilvestä vastaan hän teki Jari Kauppilan syötöistä kaksi komeaa maalia. Lahtelaisten ykkösketjun illan täydensi maalillaan Joonas Jääskeläinen. Lahtelaisten 3-1-johtomaalin laukoi kentän paras puolustaja Martin Cech.

Myös Ilveksen teho oli täysin Jesse Niinimäen, Vesa Viitakosken ja Ville Snellmanin ketjun varassa. Niinimäki teki Ilveksen maaleista kaksi ja Viitakoski yhden.

Ilveksen maalivahti Tuomas Nissinen oli parhaimmillaan Pelicansin hallitsemassa avauserässä. Hän torjui kaikkiaan 32 laukausta. Mikko Rämö joutui Pelicansin maalivahtina lujille vasta pelin jo käytännössä ratkettua kolmannessa erässä. Rämölle kertyi 20 torjuntaa. (STT)

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä